Selülit Nedir? Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Nedir? Selülit Nasıl Geçer?

Selülit, vücudun belli bölgesinde, deri altında yağ dokusunun normalden fazla derecede artması ve bununla birlikte o bölgede metabolik bozukluğun yaşanması ile ortaya çıkan portakal kabuğu görüntüsüdür. Deri altında biriken yağ hücreleri cilt yüzeyine dik uzanan septa lifleri ile birleştiğinde portakal kabuğu görüntüsü meydana gelir. Septalar çukur görüntülere, yağ hücreleri ise tümseklere neden olur. Bu tümsek ve çukur görünümlerin son görüntüsü ise halk arasında portakal kabuğu diye tabir edilen selülit görünümüne neden olur.

 

Çoğu insanda dönem dönem görülebilen selülitler genellikle kadınların bacak ve kalça bölgesinde daha fazla görülmektedir.

Selülit Neden Olur?

2000’li yıllarda ünlü isimlerin bikinili pozlarında açık vermek istemeseler de görünen ve magazin gündemi ile daha da bilinmeye başlayan selülit, aslında her dönemde yağ birikimi ile vücudun belli bölgelerinde olan bir metabolik problemdi. Estetik kaygılar nedeniyle özellikle kadınların gündeminde olan selülitin neden oluştuğunu beraber inceleyelim.

 

Kilo vermek: Yağ dokusunun birikmesi ile oluşan selülitin kilo verdikçe ortaya çıkması ne kadar ilginç değil mi? Sağlıksız bir kilo vermek programında vücut yağ değil su kaybettikçe yağ dokuları anormal şekilde birikerek septa lifleri ile birleşebilir. Su kaybederken inceldiğinizi düşünüyorsunuz ama bacaklarınızdaki görüntü portakal kabuğuna dönüşüyorsa hemen diyetinizi gözden geçirmeli ve vücut yağ ölçümünüzü yaptırmalısınız. Eğer bir obezite tedavisi gördüyseniz ve 30-40 kilo civarında kilo kaybınız olduysa selülit oluşması çok normaldir. Aynı zamanda eğer diyetinizde günlük kalori alımınızın altında bir kalori miktarı varsa selülit oluşma ihtimali de yüksektir.

 

Genetik yatkınlık: Sağlıklı beslenen, spor yapanlarda da bazen selülit görülebilir. Bunun nedeni genetik olarak selülit oluşan bölgenin fazla yağlanmasına yatkınlığın olması olabilir.

 

Hormonal değişiklikler: Östrojen hormonu selülit başlangıcını tetikleyebilir. Bu nedenle hormonal bir değişim yaşıyorsanız selülit görülmesi normaldir.

 

Hareketsiz yaşam: Yağ yakımında sporun rolü çok büyüktür. Hareketsiz yaşam tarzı selülit oluşmasına neden olan en önemli faktörler arasında yer alır. Kan akışının yavaşlaması selülit oluşumunu tetikleyebilir. Masa başı mesaisi olanlarda selülit görülme ihtimali de bu nedenle yüksektir.

 

Su tüketimine ve beslenmeye önem vermemek: Vücudumuzda meydana gelen tüm metabolik bozuklukların ve bunun neticesinde görünen selülit gibi oluşumların ana nedenlerinden biri de su tüketiminin az olması ve sağlıklı beslenmemektir. Vücut susuz kaldığında yağ yakımını azaltır.

 

Kafein tüketimi: Gün içinde tükettiğimiz kahve, çay, asitli içecekler kafein içerir ve fazla kafein selülit oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle tükettiğiniz her kafeinli içecek için su tüketimini de aynı oranda artırmanız gerekmektedir.

 

Selülit Dereceleri

Selülitler her zaman çok belirgin olmasa da vücudunuzda var olabilirler. Genellikle bacak, karın ve basen bölgelerinde görülen selülit, yağ oranının artması ile kendini belli eder. Selülitinizin normalde görünmemesi olmadığı anlamına gelmez. Yağ dokusu henüz cilt yüzeyinde görünecek kadar artmamış olabilir. Selülit derecenizi aşağıda görülen belirtilere göre belirleyebilirsiniz.

 

  1. Derece Selülit: Yatarken, otururken veya yürürken selülit bulunan bölgenin portakal kabuğu görüntüsü vermediği durumdur. Elinizle cilt yüzeyinize bastırdığınız zaman yüksekte kalan kısımlarda portakal kabuğu görüntüsü meydana gelir. 1. derece selülit henüz başlangıç aşamasındadır ve çözümü daha kolaydır. Yine de ihmal edilmemesi gerekir çünkü o bölge yavaş yavaş yağ depolamaya başladığının sinyallerini vermeye başlamıştır.

 

  1. Derece Selülit: Portakal kabuğu görünümü ayaktayken belirgindir ama yatarken belli olmaz.

 

  1. Derece Selülit: Hem yatarken hem de ayaktayken portakal kabuğu görünümü oldukça belirgindir. 3. derece selülit artık yağın anormal şekilde deri altında depolandığının ve bölgesel metabolizmanın çok yavaşladığının habercisidir.

 

Bacaklardaki Selülit Nasıl Geçer?

Bacaklarda oluşan selülitler diğer bölgelere göre daha kolay geçer. Çünkü vücudumuzun en yoğun hareket ettirebildiğimiz bölgesidir. Selülitin genellikle üst bacaklarda görünmesi, alt bacaklara oranla daha az hareket etmesinden kaynaklanmaktadır.

Bacaklarda oluşan selülitle mücadelenin ilk adımı bol su tüketimi, kafein tüketiminin azaltılması, dengeli ve sağlıklı beslenmeye ek olarak hareketli bir yaşam biçimi benimsenmesi olacaktır. Özellikle üst bacakları harekete geçiren spor hareketleri düzenli olarak yapılmalıdır. Bu hem yağ yakımını hızlandıracak hem de bölgesel metabolizmayı ve kan akışını çalıştıracaktır.

Kalçadaki Selülit Nasıl Geçer?

Kalçadaki selülitler bacaklara oranla daha hızlı başlayabilir ve daha yavaş geçebilirler. Bunun nedeni sürekli kaçla üzerinde oturmamız ve bacaklara oranla daha az hareket etmesidir. Kalçadaki selülitler için yine çözüm bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme ile başlıyor. Buna ek olarak gün içinde yapılacak yürüyüşler kalçadaki portakal kabuğu görünümünün azalmasına yardımcı olsa da tam anlamıyla metabolik hızlanma ve yağ yakımı için kalça bölgesinin hareketine yönelik spor yapılması şart.

Evde Selülit Geçirme Yöntemleri

Evde selülitle mücadelenin başlangıcı olarak su tüketimine ve dengeli beslenmeye dikkat ettiniz, sporunuzu yaptınız; peki daha fazla desteklemek ve kısa sürede çözüm bulmak için farklı neler yapabilirsiniz?

Evde selülit geçirme yöntemleri arasında en etkili olanlar at kılı fırçaları ve keselerdir. Kan akışını hızlandıran bu basit yöntemler hem pürüzsüz bir tene sahip olmanızı destekler hem de portakal kabuğu görünümünün azalmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandıran masaj yağları ile de at kılı fırçası ve kese uygulamanızı daha etkili hale getirebilirsiniz.

 

 

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!