Hamilelikte Cilt Lekeleri Neden Olur?

Hamilelikte Cilt Lekeleri Neden Olur?

Hamilelik anne adayları ve dünyaya gelecek bebekler yeniden tüm biyolojik yapılarının değiştiği ve mucizevi şekilde tazelendiği bir dönemdir. Bu dönemde anne adaylarının vücutlarında ve hormonlarında belirgin değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin çoğu geçici semptomlar gösterse de bazıları kalıcı olabilmektedir.

Ten rengindeki değişim, sivilceler, ciltte lekelerin oluşumu hamilelik dönemlerindeki kadınlarda salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarının yoğun olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle güneş ışığına karşı cildin daha hassas olmasına neden olan hormon salınımı, gebelik döneminde kadınların ciltlerinin normale göre daha hassas olmasına, bu hassasiyet sonucunda da daha çok lekelenmesine neden olmaktadır.

Hamilelikte Cilt Lekesi Nerelerde Görülür?

Hamile kadınlarda cilt lekesi en çok yüz bölgesinde belli olmaktadır çünkü yüz bölgesi güneşe ve diğer dış etkenlere daha çok maruz kalmaktadır. Tenimizin sürekli hava alması gerektiğinden hem de her zaman açıkta kalan bölge olduğu olduğu için vücudumuza oranla daha çok lekelenmektedir.

Hamilelikte yüz lekelenmesi ise en çok;

  • Dudak üstü bölgesinde,
  • Yanaklarda,
  • Alın bölgesinde meydana gelmektedir.

Yüzümüzle gövdemizin arasında bulunan boyun ve dekolte bölgesi hem çoğunlukla bakımının aksatılması hem de yüz kadar hassas olması nedeniyle hormonal değişimler ve dış etkenlere maruz kalmasıyla lekelenmeye müsait bölgelerdir.

Yüz ve dekolte bölgesinin yanı sıra göğüs ve kol bölgesinde de hamilelik lekeleri meydana gelmektedir ve açık tenli kadınlarda lekeler daha çok görünmektedir. Koyu bir ten rengine sahipseniz lekeler oluşum aşamasında sizi çok rahatsız etmezken açık ten rengine sahipseniz hem lekeye meyilli bir ten renginizin olması hem de açık ten üzerinde lekelerin daha kolay görünmesi nedeniyle daha çok hamilelik lekelerine maruz kalabilirsiniz.

Hamilelikte Cilt Ne Zaman Lekelenir?

Bazı batıl inançlara göre hamilelikte cildin, bebeğin cinsiyetinin belli olmasına yakın zamanlarda lekelendiği ve meme ucunda özellikle koyu renkli lekelerin bulunması bebeğin erkek olacağına, lekenin bulunmaması ise bebeğin kız olacağına yorumlanmaktadır. Eğer hamilelikteki cilt lekelerinize dair böyle bir öngörü beklentiniz varsa bunun tamamen hormonlardan kaynaklandığını ve bebeğinizin cinsiyetinin en doğru tıbbi yöntemler ile görülebileceğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca ciltteki lekelenmenin genetik faktörlerinize, uzun süre doğum kontrol hapı kullanıp kullanmadığınıza, beslenme düzeninize göre değişebileceğini de belirtmekte fayda var.

Hamilelikte Cildin Lekelenmemesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hamilelik doğal bir süreç olup vücudun tamamen bir bebeğin gelişimi için hormonal dengesini bulmaya, gereksinimleri tamamlamaya yönelik çalıştığını unutmamak gerekir. Bu nedenle hamilelikte cilt lekelerinin kontrol altında tutulması için en öncelikli doğal alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.

1- Beslenme alışkanlığınızı kontrol edin. Vücudunuzda gelişmeye çalışan bir bebeğin besin ihtiyaçlarını karşılamak için fazlaca yemek yerine kararında ve doğru besinler tüketmek hem hamileliğiniz hem de hamilelik dönemindeki cilt problemlerini en hafif şekilde geçirmeniz için önemlidir.

2- Güneş ışığından korunmak her zaman ne kadar önemliyse, hamilelik döneminde cilt lekelerine karşı tedbir olduğu için daha da önem kazanıyor. Güneş ışığının yanı sıra çevre kirliliği gibi dış etkenlerin de hamilelik dönemindeki cilt lekelerini artırabileceğini unutmayın.

3- Cilt temizliğine önem verin. Genç bir cilt yaşlanma belirtileri gösteren cilde göre daha az lekelere sahiptir. Bu nedenle cildinizin yorulup erken yaşlanmaması için cilt temizliği rutininizden vazgeçmemelisiniz.

4- Zararlı alışkanlıklardan daima uzak durun. Özellikle hamilelik döneminde gördüğünüz anda koşarak kaçmanız gereken tütün ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklardan mutlaka uzak durmalısınız. Bu zararlı alışkanlıklar, normal dönemlerinizde bile cildinizin hızlı yaşlanmasına ve daha çok lekelenmesine neden olurken, hamilelik döneminde leke oluşumunu artıracak hem de bebeğinize ve size ciddi zararlar verecektir.

5- Bol su tüketin. Vücudumuzun ve sağlıklı bir cildin en temel ihtiyaçlarından olan su hamilelik döneminde cildinizi koruyacaktır.

Hamilelik Lekeleri Geçer Mi?

Hamilelikte oluşan lekeler, her cilt lekesi gibi hamilelik sonrasında azalmaktadır. Nasıl ki leke oluşumuna neden olan faktörler azaldıkça cilt lekeleri de azalıyorsa hamilelik sonrasında hormonların da normal dönem seviyelerine inmeleri ile lekeler oluşumu durabilmekte ve zamanla azalabilmektedir.

Hamilelik sonrasında ciltteki lekelerin azalması ve geçmesinin desteklenmesi için doğru bir leke giderici cilt bakımı uygulanması gerekmektedir. Omega Skin Lab Leke Giderici Cilt Bakımı Ürünleri ile cilt lekelerinizin azalmasını ve geçmesini destekleyebilirsiniz.

Hamilelik Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Her anne adayının hamilelik sürecinde aklına takılan sorulardan biri hamilelikte oluşan cilt lekelerinin nasıl tedavi edileceğidir. Uzman bir dermatolog eşliğinde, özel formüle edilmiş bakım ürünleri ile hamilelikte oluşan cilt lekelerinin tedavisi desteklenebilir.

Cilt lekelerinin tedavisinde her cilt bakımının temel adımı olan cilt temizliği çok önemlidir. Her ne kadar bakım uygulanırsa uygulansın, temizlenmemiş bir ciltte gözeneklerin dolması sebum dengesinin bozulması, cildin yaşlılık belirtisi vermesi gibi sorunlar görülebilir. Bu nedenle hamilelik lekelerinde de ilk bakım adımı leke giderici yüz temizleme ürünleri olmalıdır.

Hamilelik lekelerinin çoğalmamasında ve tedavi sürecinde, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak da oldukça önemlidir. Leke giderici etkiye sahip güneş kremi kullanarak hem güneşin zararlı etkilerinden korunabilir hem de cilt lekelerinizin geçmesi sürecini destekleyebilirsiniz.

Hamilelik lekelerinin giderilmesi için Omega Skin Lab Leke Giderici Cilt Bakımı Seti ile hemen tanışarak cilt bakımı rutininizin temellerini de oluşturabilirsiniz.

Unutmayın, hamilelik gibi mucizevi bir süreçte yaşadığınız cilt değişimleri için de uzman dermatologlar tarafından özel formüle edilmiş Omega Skin Lab ürünleri her zaman destekçiniz.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!