İçerik Sözlüğü – Omega Skin Lab

Tüm Alışverişlerde Ücretsiz Kargo!

Sepet

Sepetiniz Boş

Alışverişe Devam Et

İçerik Sözlüğü

 • ALLANTION

  Kategoriler: Cilt Yatıştırıcı


  Üreden ekstrakte edilen ve etkili bir cilt yatıştırıcı ve cilt bakım maddesi olarak kabul edilen ürik asitin yan ürünü. Allantoin vücutta doğal olarak bulunur. Bitkilerden (karakafes, papatya) çıkarılabilir veya sentetik olarak yapılabilir.

  Reference for this information:

  Pharmacognosy Review, Volume 5, July-December 2011
  International Journal of Toxicology, May 2010, Supplement, pages 84S-97S
  Journal of Occupational Medicine and Toxicology, October 2008, ePublication

 • ALPHA ARBUTİN

  Kategoriler: Bitki Özleri


  Arbutin, bearberry, kızılcık, yaban mersini, wheaterm ve armut gibi bazı bitkilerde bulunan botanik kaynaklı bir maddedir. Bu madde vücudun içinde parçalanır, glikoz ve hidrokinona dönüşür.

  Arbutin aslında hiperpigmentasyonu tedavi eden bir ilaç olan sentetik versiyon hidrokinonda doğal olarak oluşan bir “kuzenidir”. Arbutin pigmnetasyonu ortadan kaldırır, yaşlılık lekelerini, yara izlerini tedavi eder ve hatta UV ışınlarının verdiği hasarı azaltabilir.

  Bu da melanin oluşumunu en başından önleyebilir, böylece pigmentasyon hem hem önlenir hem de en aza indirilir.İnternethaber.com “Hiperpigmentasyon tedavisi için doğal bir seçim!”Arbutin iki şekilde bulunur – alfa arbutin ve beta arbutin. Alfa arbutin saf, suda çözünür bir arbutin formudur ve beta formuna kıyasla daha kararlı ve etkili olarak kabul edilir.

  Alfa arbutinin birincil kaynağı bearberry çalıdır. Bu maddenin tüm cilt tipleri ve cilt tonları üzerinde iyi etkileri olduğu gösterilmiştir.

  Araştırmalar kimyasal olarak deoksyarbutin olarak bilinen sentetik versiyonun, parlatma için doğal türevden daha etkili olduğunu göstermiştir.

  Arbutin, hidrokinona parçalanarak çalıştığı için, korunmasız güneşe maruz kalma veya hamilelik sırasında veya diğer faktörler nedeniyle meydana gelebilecek bedensel değişiklikler nedeniyle karanlık lekelerin görünümünü iyileştirmek için de değer taşıyor.

  Cildi bu aydınlatma bileşenini, bazı insanların cildinin kozmetik retinolü tolere edebildiği, ancak eczaneden retinoidleri tolere edemediği gibi, hidrokinon’a alternatif olarak düşünülebilir.

  Referanslar:

  Phytochemistry Letters, September 2015, issue 13, pages 35-40
  BMC Biochemistry, October 2014, pages 15-23
  Dermatologica Sinica, July 2014, pages 205-210
  Applied Microbiol Biotechnology, 2012, pages 1417–1425
  Archives of Pharmacal Research, March 2009, pages 1308-1309Experimental Dermatology, August 2005, pages 601-608

 • ARJIRIN

  Kategoriler: Antioksidanlar

  İnsan gelişimi için gerekli görülen bir amino asit. Antioksidan özelliklere sahiptir.

 • ASKORBIK ASİT (ASCORBIC ACID)

  Kategoriler: Antioksidanlar, Vitaminler

  L-askorbik asit olarak da bilinen askorbik asit, cilt için faydalar söz konusu olduğunda herhangi bir C vitamini formunda en fazla araştırmaya sahiptir. Yaşlanma belirtilerinin görünümünü iyileştirebilen güçlü bir antioksidan ve cilt yatıştırıcı ajandır.

  Askorbik asit, diğer antioksidanlarla karıştırıldığında veya tek başına% 15 veya% 20 veya daha yüksek konsantrasyonlarda tek başına kullanıldığında cilt tonu için harika olabilecek bir güç merkezidir.

  UV ışığına ve havaya maruz kaldığında özellikle savunmasız bir antioksidan olan askorbik asit, rutin kullanım sırasında bu elementlerden korumak için paketlenmelidir veya etkinliği hiç çalışmama noktasına kadar kademeli olarak azalacaktır (bunu oksitlenmiş renk değişikliği olarak göreceksiniz) yani ürün bakırdan kahverengimsi renge döner). Bu nedenle, kavanozlarda paketlenmiş C vitamini (askorbik asit) ürünlerinden kaçının.

  Referanslar:

  Journal of Drugs in Dermatology, January 2012, issue 1, pages 51-56
  AAPS PharmSciTech, September 2011, issue 3, pages 917-923
  Journal of the American Academy of Dermatology, September 2008, issue 3, pages 418-425
  Dermatologic Surgery, July 2005, issue 7, part 2, pages 814-817
  Dermatologic Surgery, February 2001, issue 2, pages 137-142

 • ASETİL HEKSAPEPTİT-8 (ACELTY HEXAPEPTIDE-8)

  Kategoriler: Cilt Onarıcı

  Asetil hekzapeptid-8, çok çeşitli cilt bakımı ve makyaj ürünlerinde kullanılan sentetik olarak türetilmiş bir peptiddir. Asetil heksapeptid-8 (argireline) için yapılan iddialara rağmen, bu bileşenin yaşlanma belirtilerini azaltmada dermatolojik prosedürler kadar uzaktan bile etkili olmadığını ortaya koyan bir klinik çalışma vardır. % 10 asetil heksapeptid-8 konsantrasyonu içeren bir nemlendiricinin topikal kullanımı ile ilgili diğer çalışmalar, birkaç saat sonra bile cildin en üst katmanlarının ötesine nüfuz etmediğini göstermiştir.

  Bu, ifade katmanlarının oluşumuna yol açan alttaki katmanlardaki faktörleri etkileyemeyeceği anlamına gelir. Öte yandan, araştırmalar, emülsiyon tipi de dahil olmak üzere spesifik formüler adımlar takip edilirse bu peptidin cilde daha fazla nüfuz edebileceğini göstermiştir (daha yüksek bir su içeriği daha fazla penetrasyon gösterdi).

  Bununla birlikte, o zaman bile peptit, kozmetik düzeltici prosedürlere eşdeğer sonuçlar göstermiyordu. Yine de, tüm peptitler gibi, asetil heksapeptid-8, su bağlama özelliklerine ve cilt yenileme özelliğine sahiptir. Bu bir ıskarta bileşen değil, aynı zamanda üreticinin inanmanıza neden olacağı kadar mucizevi de değil.

  Referanslar:

  Cutaneous and Ocular Toxicology, March 2015, pages 46-52
  European Journal of Pharmaceutical Sciences, February 2015, pages 27-35
  Dermatologic Therapy, September-October 2007, issue 5, pages 343-349
  International Journal of Cosmetic Science, October 2002, issue 5, pages 303-310

 • AZELAİK ASİT (AZELAIC ACID)

  Kategoriler: Cilt Yatıştırıcı, Antioksidanlar, Eksfoliyant


  Cilde uygulandığında çok sayıda fayda sağlayan tanelerden elde edilen dikarboksilik asit olarak bilinen bir asit türü. Örneğin, gözeneklerin daralmasına ve cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olan nazik bir soyucudur. Azelaik asit ayrıca ciltte kızarıklık ve çarpmalara neden olan faktörleri önemli ölçüde azaltır. Azelaik asit aynı zamanda bir antioksidandır.


  Araştırmalar, azelaik asidin lekeleri önemli ölçüde azaltabildiğini, akne sonrası kırmızı lekelerin ve diğer renk bozulmalarının düzelmesine yardımcı olduğunu ve kızarıklığa yol açan cilt hassasiyetini azalttığını göstermiştir.

  Azelaik asit arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllardan elde edilebilse de, laboratuvarda tasarlanmış formu, stabilitesi ve etkinliği nedeniyle genellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Bu nedenle, azelaik asit sentetik bir bileşen olarak kabul edilir, ancak bu, sentetik versiyonun doğal versiyondan daha iyi performans gösterdiği, cilt için bir risk olduğunu gösteren hiçbir araştırma yapılmadığı açık bir durumdur.

  References for this information:

  Journal of Cosmetic Dermatology, March 2017, pages 35-42; and September 2016, issue 3, pages 269-282
  The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, March 2017, pages 37-40
  Advanced Biomedical Research, February 2017, ePublication
  Biomedicine & Pharmacotherapy, October 2016, pages 771-775
  Skin Therapy Letter, January 2016, pages 1-7
  Cutis, January 2016, pages E9-E11
  Journal of Drugs in Dermatology, September 2015, pages 964-968

 • BHA (BETA HİDROKSİ ASİT) (BETA HYDROXY ACID)

  Kategoriler: Cilt Yatıştırıcı, Eksfoliyant,

  Anti-Akne BHA, çok sayıda cilt tipi ve endişesi için birden fazla faydası olan bir bileşen olan salisilik asit olarak bilinen beta hidroksi asit için bir kısaltmadır. BHA’nın salisilik asit için yapısal adı olduğunu ve koruyucu bileşen BHA (bütillenmiş hidroksianisol) ile tamamen ilgisiz olduğunu unutmayın.

 • BISABOLOL

  Kategoriler: Cilt Yatıştırıcı, Bitki Özleri

  Sakinleştirici ajan tipik olarak papatyadan ekstrakte edilir, fakat aynı zamanda sentetik olarak türetilir. Nemlendiriciler, temizleyiciler ve makyaj da dahil olmak üzere birçok üründe yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Araştırmalar ayrıca bazı cilt aydınlatıcı özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

  Referanslar:

  Current Pharmaceutical Biotechnology, 2014, pages 173-181

  Food and Chemical Toxicology, October 2011, pages 2580-2585

  International Journal of Cosmetic Science, August 2019, pages 299-303

 • ETİL ASKORBİK ASİT (ETHYL ASCORBIC ACID)

  Etil askorbik asit, C vitamininin bir türevidir. Cildi parlaklaştırma aktivitesi için mükemmel özellikler gösterir. Etil askorbik kimyasal yapısı benzersizdir, kimyasal yapıda, etil grubu askorbik asidin 3-hidroksi grubu ile bir eter oluşturur ve bu da çok daha yüksek stabilite sağlar.

  Diğer ticarileştirilmiş askorbik asit türevleri ise 2-hidroksi pozisyonundaki eterlerdir. Etil askorbik asit, güçlü bir melanogenez inhibitörü görevi görür. Etil askorbik asidin özellikleri nedeniyle çoğunlukla kozmetik ürünlere katılır.

 • FERÜLİK ASİT (FERULIC ACID)

  Kategoriler: Antioksidanlar, Bitki Özleri

  Diğer bitkiler arasında kepek içinde bulunan bitki bazlı, fenolik antioksidan. Araştırmalar, antioksidan C ve E vitaminlerinin topikal uygulamalarının stabilitesini arttırırken cilde antioksidan faydalar sağladığını göstermiştir. Ayrıca cildin çevresel saldırılara karşı korunmasına yardımcı olur.

  Referanslar:

  Food and Chemical Toxicology, March 2014, pages 185-195

  The Journal of Nutritional Biochemistry, May 2012, pages 443-451

  International Journal of Pharmaceutics, October 2010, pages 44-51

  Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, March 2007, pages 92-100

  Journal of Investigative Dermatology, October 2005, pages 826-832

 • FETİ ASİT (FATTY ACIDS)

  Kategoriler: Kıvamlaştırıcılar / Emülgatörler, Yumuşatıcılar, Doku Geliştirici,

  Cilt Yenileyici madde genellikle bitki ve hayvan lipitlerinde (yağ) bulunur. Yağ asitleri arasında gliseritler, steroller ve fosfolipidler bulunur. Kozmetiklerde yumuşatıcılar, doku arttırıcılar ve gliserin ile karıştırıldığında temizleme maddeleri olarak kullanılırlar.

  Referanslar:

  Free Radical Research, April 2002, pages 471–477

  Journal of Lipid Research, May 2002, pages 794–804

 • GLİKOLİK ASİT (GLYCOLIC ACID)

  Kategoriler: Eksfoliyant

  Kategorideki diğer bileşenler gibi bir su bağlayıcı ajan olarak ve uygun şekilde formüle edildiğinde bir eksfoliant olarak işlev görebilen bir tür alfa hidroksi asit (AHA).

  Eksfoliyant olarak, cildin yüzeyini yenilemek için ölü deri dökülmesine yardımcı olabilir, özellikle güneş hasarından kaynaklanan yaşlanma belirtilerini gözle görülür şekilde yumuşatır. Glikolik asit, AHA’nın en etkili ve iyi araştırılmış formlarından biridir.

  Referanslar:

  Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, October 2015, issue 8, pages 21-26

 • GREEN TEA / YEŞİL ÇAY (EGCG)

  Kategoriler: Cilt Rahatlatıcı, Antioksidanlar, Bitki Özleri

  Araştırmalar, yeşil çay yaprakları veya ekstraktlarının topikal uygulanmasının, yaşlanma karşıtı özellikler de dahil olmak üzere cilt için birçok faydası olduğunu ortaya koymuştur. Yeşil çayda bulunan polifenoller güçlü antioksidan ve cildi yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve güneşten zarar görmüş cildin görünümünü iyileştirmek için önemli bir umut vaat etmektedir.

  Epigallocatechin gallate (EGCG), yeşil çayın aktif bileşenlerinden biridir ve hem oral hem de topikal olarak birçok sağlık ve görünüm yararından sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

  Kişisel bakım ürünlerinizde yeşil çay arıyorsanız, Latince adı, cameillia sinesis tarafından listelenebilir. Birçok faydası açısından en iyi araştırılmış ve etkileyici olan hafif bir antioksidandır; ancak, aranacak en iyi ya da tek antioksidan değildir, bu nedenle birkaç antioksidan içeren ürünlerle devam edin.

  References for this information:

  International Journal of Cosmetic Science, February 2015, pages 455-464

  Rheumatology, July 2010 Epublication

  Food and Chemical Toxicology, April 2008, pages 1,298-1,307

  Journal of Photochemistry and Photobiology, December 2001, pages 109-141

 • GRANAKTİF RETİNOİD (GRANACTIVE RETINOID)

  Granaktif Retinoid, önemli ölçüde daha düşük tahriş potansiyeline sahip retinol ve retinoid türevlerinin performansını sağlayan yeni nesil yaşlanma karşıtı bir üründür, bu nedenle Grant Industries’e göre daha iyi tüketici kabulü ile net, gözle görülür şekilde daha genç görünümlü bir cildi destekler.

  Granaktif Retinoidin etki mekanizması, retinol türevlerine kıyasla ileri düzeydedir. Retinoid reseptörleri ile etkileşime geçmek için, retinol önce birkaç enzimatik adım kullanılarak retinaldehit ve retinoik asit gibi daha aktif formlara metabolize edilmelidir.

  Granaktif Retinoid, doğuştan retinoik aktiviteyi işlemesi, daha biyolojik olarak aktif formlara metabolik bozulmaya gerek kalmadan doğrudan retinoid reseptörlerine bağlanması bakımından benzersizdir. Bu yeni bileşen, nazik, güvenli ve etkili bir yaşlanma karşıtı retinoid sağlayan retinolden daha az tahriş potansiyeli sunmak için dermatolojik olarak test edilmiştir.

  Referanslar:

  S Mukherjee, A Date and V Patravale, Retinoids in the treatment of skin aging: An overview of clinical efficacy and safety, Clin Interv Aging 1(4) 327-48 (2006)

 • HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI (COCONUT OIL)

  Kategoriler: Bitki Özleri, Yumuşatıcılar

  Yüksek doymuş yağ içeriği cilt için yumuşatıcı özelliklere sahip uçucu olmayan, kokusuz bitki çekirdeği yağı. Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritler olarak da bilinen zengin bir orta zincirli yağ asitleri kaynağıdır.

  Kendi başına nemlendirici olarak kullanılan hindistancevizi yağının etkinliği mineral yağınkine benzer. Sızma hindistancevizi yağı tüketiminin, zeytin ve ayçiçek yağlarına kıyasla cildin antioksidan içeriğini arttırdığı gösterilmiştir. İstemlerin aksine, hindistancevizi yağı cilt için yeterli güneş koruması sağlamaz.

  Araştırmalar, UV ışığının cilde zarar vermeden önce sadece% 20’sini taradığını gösteriyor, bu da% 80’inin hala geçebileceği anlamına geliyor. Bu nedenle, hindistancevizi yağı lehine düzenli, geniş spektrumlu güneş kremi atlamak, cildinizi erken yaşlanma belirtileri ve diğer istenmeyen etkiler için risk altına sokar.

  Referanslar:

  International Journal of Dermatology, January 2014, pages 100-108

  Food & Function, September 2013, pages 1,402-1,409

  Pharmacognosy Review, July-December 2011, pages 164-173

  Skin Pharmacology and Physiology, June 2010, pages 290-297

  Dermatitis, November-December 2008, pages 308-315; and September 2004, pages 109-116

 • HYALÜRONİK ASİT (HYALURONIC ACID)

  Kategoriler: Antioksidanlar, Cilt Yenileyici, Nemlendirici

  Cilt dokusunun bileşeni, sentetik varyasyonlar, cilt bakım ürünlerinde üstün bir cilt yenileyici bileşen olarak işlev görür. Hyaluronik asit restoratif yeteneklere sahiptir ve cildin nem içeriğini artırabilir, nem kaybını giderebilir ve nem kaybına karşı savunabilir. Bulunduğu yerde kendi ağırlığının 1.000 katına kadar tutma kapasitesine sahiptir, bu da onu tüm cilt tipleri için en uygun nemlendirici yapar.

  Üstün cilt yenileyici bir bileşen olarak işlevine ek olarak, hyaluronik asit ayrıca çevresel saldırılara karşı antioksidan bir savunma sağlar. Takviyeler yoluyla ağızdan tüketilen hyaluronik asit (hem düşük hem de yüksek moleküler ağırlıklar) cildin nemli kalma yeteneğini artırabilir, kırışıklık derinliğini ve yüzey pürüzlülüğünü gözle görülür şekilde azaltabilir ve cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

  Hyaluronik asit ayrıca higroskopik olan cilt bakım bileşenlerinin bir kategorisi olan bir nemdir, yani çevrelerinden nem çekerler. Nemlendiriciler, özellikle kuru, susuz ciltler için faydalı olan tüm cilt tipleri için hidrasyonu artırmaya yardımcı olma kabiliyetlerinden dolayı su bazlı nemlendiriciler, serumlar ve diğer bırakılan cilt bakım ürünlerinde bulunur.

  Hyaluronik asit, nem içeriğini karşılaştırmanın ötesinde artırabilir. Ayrıca cildin dış yüzey katmanlarını canlandırır, böylece daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak bir şekilde nemlendirilmiş görünürler. Bu, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü anında iyileştirir.

  References for this information:
  Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, March 2009, pages 38–43
  Journal of Evidence-Based, Complementary and Alternative Medicine, October 2017, pages 816-823
  Journal of Medicinal Food, October 2016, pages 1,172-1,179
  Nutrition Journal, July 2013, ePublication
  Journal of Drugs in Dermatology, 2011, issue 9, pages 990-1000

 • JOJOBA YAĞI (JOJOBA OIL)

  Kategoriler: Cilt Yenileyici, Bitki Özleri, Cilt Yenileyici, Yumuşatıcılar

  Çok yıllık bir çalı tohumlarından ekstrakte edilen yumuşatıcı, kokulu olmayan yağ (teknik olarak, çoklu doymamış bir mum). Jojoba yağının cildin onarıcı özelliklerini arttırdığı gösterilmiştir. Çok sayıda yağ asidi için zengin bir kaynak olan bir bitki yağı olan jojoba yağı, topikal cilt yatıştırıcı faydalar da sağlayabilir.

  Dokusu, insan derisinin ürettiği yağ (sebum) ile benzerdir, kuru ciltler için parlak bir bileşen olmasının bir nedeni daha vardır – ve gözenekleri ve kırılmalara eğilimli yağlı cilde sahip olanlar için potansiyel olarak sorunludur.

  Jojoba mumu, kopmaya eğilimli ciltler için jojoba yağından daha fazla bir sorun olarak kabul edilir. Jojoba yağı, diğer birçok yağdan, özellikle hindistancevizi gibi yüksek derecede doymuş yağlardan daha hafif ve daha az yağlı olma ayrıcalığına sahiptir. Jojoba yağı da günümüzde kullanılan daha kararlı bitki yağlarından biridir.

  Referanslar:
  Energy Conversion and Management, December 2016, pages 293-304
  Journal of Italian Dermatology and Venereology, December 2013, pages 687-691
  Journal of Cosmetic Dermatology, December 2008, pages 268-274
  Journal of Dermatological Science, May 2008, pages 135-142
  Pharmacological Research, February 2005, pages 95-105

 • KAFEİN ( CAFFEIN)

  Kategoriler: Antioksidanlar, Bitki Özleri

  Kafein, kahve ve çay gibi içeceklerde baş uyarıcıdır. Genellikle selülit veya göz torbalanmalarının görünümünü iyileştireceği iddiaları ile cilt bakım ürünlerine dahil edilir. Kafeinin bu konudaki etkileri ile ilgili araştırmalar biraz karışıktır. Kafeinin selülit ile ilgili ürünlerdeki popülaritesi, modifiye edilmiş bir teofilin formu olan aminofilin (bir zamanlar selülit görünümünü iyileştirdiği düşünülen bir bileşen) ve kafeinin teofilin içeren uzak ilişkisinden kaynaklanmaktadır.

  Cilde uygulandığında, kafein, özellikle cilt UV ışığına maruz kaldığında yatıştırıcı ve antioksidan özelliklere sahip olabilir. Cilde nüfuz edebilir ve kızarıklık görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilecek, ancak hassasiyet de yaratabilir.

  References for this information:

  Drug Design, Development, and Therapy, October 2014, pages 19,923-1,928

  Skin Pharmacology and Physiology, 2013, issue 1, pages 8-14

  British Journal of Clinical Pharmacology, August 2009, pages 181-186

  The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, January 2009, pages 36-40

  BMC Complementary and Alternative Medicine, March 2006, issue 9, page 17

  Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, November 2005, issue 11, pages 2219-2223

 • KOLESTROL (CHOLESTROL)

  Kategoriler: Yumuşatıcılar, Cilt Yenileyici

  Kozmetikte topikal olarak uygulanan kolesterol, cildin sağlıklı hissini ve görünümünü korumaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda bir stabilizatör, yumuşatıcı ve su bağlayıcı ajandır.


  Referanslar:

  Journal of Structural Biology, June 2007, issue 3, pages 386-400

 • NASİNAMİD (NIACINAMIDE)

  Kategoriler: Cilt Yatıştırıcı, Cilt Yenileyici, Antioksidanlar, Vitaminler

  B3 vitamini ve nikotinik asit olarak da bilinen niasinamid, yaşlanma ve leke eğilimli ciltler için birçok fayda sağlayan çok etkili bir cilt yenileyici maddedir. Bu faydalar arasında, genişlemiş gözeneklerin, düzensiz cilt tonunun, ince çizgilerin, donukluğun ve zayıflamış bir cilt yüzeyinin görünümünü gözle görülür şekilde iyileştirme yeteneği vardır. Niasinamid ayrıca UV ışığından kaynaklanan hasarı gözle görülür bir şekilde giderebilir ve çeşitli türlerde havadaki kirleticilerin olumsuz etkileri de dahil olmak üzere diğer çevresel saldırı kaynaklarını telafi edebilir. Birçok yararlı bileşenin aksine, niasinamid ısı ve ışık mevcudiyetinde bozulmaz.

  Aynı üründe C vitamini (askorbik asit) ve niasinamid kullanmaya veya aynı zamanda ayrı ürünlere uygulanmaya ne dersiniz?

  Niasinamid ve C vitamininin, aynı üründe birlikte bulunmasına veya birbiri ardına ayrı ayrı uygulanmasına rağmen, aynı anda kullanılmaması gerektiğini okumuş veya duymuş olabilirsiniz. Emin olun, bu kombinasyon gayet iyi ve aslında oldukça faydalı!

  Bu yanlış anlamanın dayandığı araştırma 1960’larda gerçekleştirildi; bu çalışmada kullanılan niasinamid ve C vitamini formları stabilize edilmemiştir – niasinamidin kendisi çok kararlı olmasına rağmen. Bu çalışmada kullanılan formülün tabanı da günümüzün gelişmiş cilt bakım formüllerinden çok farklıydı. Bugün kozmetik kimyagerleri, niasinamid ve C vitamini ile uyumluluklarını artıran ideal baz formüllerinde nasıl birleştirileceğini biliyorlar.

  Bu iki bileşenin birleştirilmesiyle ilgili olarak gördüğümüz diğer yaygın endişe pH aralığı ile ilgilidir. Endişe, asidik ortamın askorbik asidin en etkili olması gerektiği için, niasinamidin duyarlılık yaratabilecek, muhtemelen kızarıklığa neden olabilecek bir form olan nikotinik aside dönüşmesine neden olacaktır. İyi haber: Bu dönüştürme işlemi, yalnızca formülün uzun süre çok yüksek ısıya maruz kaldığı koşullar altında gerçekleşir. Bu, cilt bakım ürünlerinin katmanlanması veya niasinamid ve askorbik asit içeren kozmetik ürünlerin üretimi, taşınması ve depolanması sırasında ortaya çıkan ısı koşulları için geçerli değildir.

  Tüm bunların anlamı, birbirlerini daha az etkili hale getirmeyeceklerini bilerek hem niasinamid hem de C vitamini içeren ürünleri kullanabileceğiniz veya arka arkaya kullanabileceğinizdir. Bu bileşenlerin her biri kendi başına koyu lekelere, düzensiz cilt tonuna, kırışıklıklara, sıkılık kaybına ve donukluğa karşı yardımcı olabilir. Birlikte kullanıldığında, daha da güç merkezi haline gelirler! Bu ikili, parlak, pürüzsüz, eşit, genç görünümlü bir cilt elde etmenize daha da iyi bir şans verecektir.


  References for this information:
  Experimental Dermatology, February 2019, Supplement 1, pages 15-22; and October 2018, ePublication
  Dermatologic Therapy, September 2017, ePublication
  Journal of Investigative Dermatology, May 2017, page S116
  International Journal of Pharmaceutics, March 2017, pages 158-162; and January 2013, Pages 192-201
  Facial Plastic Surgery Clinics of North America, May 2016 , pages 145-152
  Clinical, Cosmetic, and Investigational Dermatology, July 2015, pages 405-412
  Skin Pharmacology and Physiology, June 2014, pages 311-315
  International Journal of Pharmacy, January 2013, pages 192-201
  Dermatoendrocrinology, July 2012, pages 308-319
  Dermatologic Surgery, Volume 31, Part 2, 2005, Discussion 865
  International Journal of Cosmetic Science, October 2004, pages 231-238

 • PANTELON (PANTHENOL)

  Kategoriler: Vitaminler

  B vitamini pantotenik asidin alkol formu. Pantenol, nem çekme ve tutma kabiliyeti nedeniyle cilt bakım ürünlerinde nemlendirici olarak kullanılır.

  Bazen pro-vitamin B5 olarak adlandırılan pantenol, birçok farklı içerik türüyle kolayca karışır ve cildin görünümünü ve yapısını geliştirdiği için formüllerde kullanılmak üzere çok yönlü bir bileşen yapar.

 • PENTAPEPTİT-18 (PENTAPEPTIDE-18)

  Pentapeptitler, peptidin beş (“penta”) amino aside sahip olduğu bir peptit türüdür.

  Pentapeptid-18, özellikle alın ve göz çevresindeki yüz ifadesi kaslarının kasılmasından kaynaklanan yüzdeki kırışıklıkların derinliğini azaltır.

  Pentapeptidlerin örnekleri arasında miristoil pentapeptid-10 ve asetil pentapeptid-1 bulunur. Bu peptitler, cildi onarıcı bileşenler olarak işlev görmek üzere teorize edilir. Yine de, pentapeptitler muhtemelen cildin nem içeriğini artırmaya yardımcı olur ve zararlı bileşenler değildir.

  Asetil Heksapeptid-3 gibi peptitlere bir alternatif sunarak, ekspresyon kırışıklıklarının kırışıklık oluşum mekanizmasını in vitro olarak hedefler. Alında veya göz çevresindeki derin çizgilerin veya kırışıklıkların giderilmesinin istendiği emülsiyonlar, jeller ve mumlar gibi kozmetik formülasyonlara dahil edilebilir.

 • PETAVITIN

  Pentavitin (Saccharide Isomerate)

  Kategoriler: Yumuşatıcılar, Cilt Yenileyici, Nemlendirici

  İyi su bağlayıcı ajan ve cilt için yumuşatıcı ve özellikle kuru ciltler için yararlıdır.

 • RETINOL

  Retinol Vitamin A moleküllerine verilen genel isimdir. Retinol cilt için değişik şekillerde fayda sağlayan güçlü bir içeriktir. Cilt tamiri, kırışıklık düzeltme, sıkılaştırma özelliklerine sahiptir ve antioksidan özelliğe sahiptir. Bu sayede yaşlanmanın gözle görülür belirtileri ve cilt problemlerine yönelik pek çok sorunun düzeltilmesine destek olur.

  Güneş ışığına ve uzun süre havayla teması etkisini azaltır.

  Ürünlerdeki retinol konsantrasyonu da önemlidir. Özellikle çok düşük oranlardaki retinol etkisi yüksek oranlara göre daha az olacaktır. Ancak hangi konsantrasyon cildiniz için en doğrusudur anlamanın kuralı yoktur. Ürünün içindeki yardımcı maddeler, paketleme vs. etkisinde önemlidir.

  Daha düşük konsantrasyondaki bir Retinolü yaşlanma karşıtı diğer içeriklerle kombine  olarak kullanmak, tek başına yüksek konsantrasyonda retinol kullanmaya göre daha değerlidir.

  Granaktif Retinoid: Retinol, retinil palmitat ve hemen hemen diğer tüm diğer formlardaki retinol türevlerine göre yaşlanma belirtilerine karşı çok daha iyi bir etki sağlayan all-trans retinoik asidin reçetesiz bir esteri olan *oldukça gelişmiş bir retinoid formudur. Yaşlanma belirtilerine karşı daha iyi görünür sonuçlar verirken retinoidlerin (retinol dahil) kullanımıyla ilişkili tahrişin de en minimumda görüldüğü içeriktir. Granactive Retinoid, kullanılan normal retinol içeren ürünlere göre daha iyi ciltte düzelme sağladığı gösterilen yeni nesil retinoid aktif teknolojiler kullanır. Bu teknolojiler konsantrasyon açısından doğrudan retinol ile karşılaştırılamaz, çünkü Retinol’ün konsantrasyon açısından Retinoik Asit ile karşılaştırılamayacağı gibi farklı bir retinoid molekülü içerirler.
  Retinol/ Retinoidleri Anlamak: OSL OmegaSkinLab Retinol/Retinoid portföyü 4 adet değişik konsantrasyonlu aşağıdaki formülasyonları içerir:
  Retinol% 0.2 (Düşük Etki, Orta Tahriş)
  Retinol %0,5 (Orta Etki, Yüksek Tahriş)
  Retinol %1 (Yüksek Etki, Çok Yüksek Tahriş)
  Granactive Retinoid% 2 Emülsiyon (Orta Etki, Tahriş Etmez) ( Yeni nesil içerik)

  Dikkat: Retinol, cilt toleransı geliştirirken tedavinin erken aşamalarında, özellikle göz ve ağız çevresinde tahrişe, kızarıklığa ve soyulmaya neden olabilir. Geçmişte yüksek etkili retinol formülleri kullanmadıysanız, retinol rejiminize OSL % 0.2 Retinol ile başlamanızı ve zamanla % 0.5 Retinol ve %1 Retinol gibi yüksek etkililere geçmenizi tavsiye ederiz.

  Referanslar:

  Journal of Drugs in Dermatology, March 2015, pages 271-280

  Dermatology, May 2014, pages 314-325

  Dermatoendocrinology, July 2012, issue 3, pages 308-319

  Toxicological Research, March 2010, pages 61-66

  Archives of Dermatology, May 2007, pages 606-612

  The Journal of Pathology, January 2007, issue 2, pages 241-251

  Clinical Interventions in Aging, December 2006, pages 327-348

 • SALİSİLİK ASİT (SALICYLIC ACID)

  Kategoriler: Cilt Yatıştırıcı, Akne Karşıtı, Eksfoliyant

  Beta hidroksi asit (BHA) olarak da adlandırılan bu çok işlevli bileşen, aknenin sistemik nedenlerinin çoğuna hitap eder. Birincil faydası eksfoliant olarak, ölü cildi dökmeye yardımcı olur ve genç hücrelerin üretimini uyarır. Gözenek içine girme ve gözenek içinde ve cilt yüzeyinde pul pul dökülme kabiliyetine sahip olduğundan, özellikle siyah nokta ve beyaz nokta dahil olmak üzere komedonları azaltmak için etkilidir.

  Bu faydalara ek olarak, salisilik asit ayrıca cildi sakinleştirmek için yatıştırıcı özelliklere sahiptir, düzensiz bir cilt tonunun görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilir ve daha pürüzsüz bir cilde neden olabilecek nemlendirici yeteneklere sahiptir.

  References for this information:
  Clinical, Cosmetic, and Investigational Dermatology, August 2015, pages 455-461
  Clinical, Cosmetic, and Investigational Dermatology, November 2010, pages 135-142
  Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery, September 2008, pages 170-176
  Journal of the American Academy of Dermatology, April 2007, pages 651-663
  International Journal of Cosmetic Science, February 2000, pages 21-52
  Seminars in Dermatology, December 1990, pages 305-308.

 • SERAMİD (CERAMİDE)

  Kategoriler: Cilt Yenileyici, Cilt Yenileyici

  Cildin dış katmanlarının ana bileşenleri olan doğal olarak oluşan uzun lipit zincirleri (yağlar). Cilt,% 50 seramid,% 25 kolesterol ve% 15 serbest yağ asidi içeren benzersiz bir bileşime sahip yapısı sayesinde su hareketini engeller ve kaybı kontrol eder.

  Seramidler, su tutma kapasiteleri için gereklidir ve bunları bir cilt bakım ürününe eklemek, ikmal ve geri yükleme faydalarının sağlanmasına yardımcı olur. Ciltte, bazıları cilt bakım ürünlerinde kullanılan dokuz farklı seramid tanımlanmıştır.

  Bir cilt bakım ürünü içerik etiketinde, seramid AP, seramid EOP, seramid NG, seramid NP, seramid NS, fitofingosin ve sfingosin olarak listelenenleri görürsünüz.

  Cilt bakım ürünlerinde kullanılan seramidler tipik olarak bitkilerden elde edilir (buğday tohumu yaygın bir kaynaktır) veya sentetiktir; iki formdan birinin diğerine göre tercih edildiğini gösteren hiçbir araştırma yoktur.

  Seramidler, yağ asitleri ve kolesterol gibi yenilenen diğer bileşenlerle birleştirildiklerinde cilt için en iyi sonucu verir. Bu lipit karışımları, cildin dokusunu, esnekliğini arttırmak ve sakinlik belirtilerini sakinleştirmeye yardımcı olmak için çeşitli şekillerde çalışır.


  Referanslar:
  Biochimica et Biophysica Acta, October 2014, pages 2473-2483
  Journal of the American Academy of Dermatology, July 2014, pages 177-184
  Journal of Lipid Research, September 2007, pages 1936-1943
  American Journal of Clinical Dermatology, Volume 4, 2003, pages 107-129
  Journal of Investigative Dermatology, November 2001, pages 1126-1136
  Skin Pharmocology and Applied Skin Physiology, September-October 2001, pages 261-271

 • SKUALEN (SQUALENE)

  Kategoriler: Antioksidanlar, Cilt Yenileyici, Yumuşatıcılar

  Köpekbalığı karaciğerinden veya bitkilerden elde edilen yağ (genellikle zeytin). Türev skualen, cildin doğal bir bileşenidir ve antioksidan özelliklere sahip iyi bir yumuşatıcıdır.

  References for this information:

  Free Radical Research, April 2002, pages 471-477

  The Lancet: Oncology, October 2000, pages 107-112

 • SİTRİK ASİT (CITRIC ACID)

  Turunçgillerden elde edilen ve çok fazla alkalin olmalarını önlemek için ürünlerin pH’ını ayarlamak için öncelikle az miktarda kullanılır.

  Sitrik asit bir AHA’dır ve bu nedenle doğru formül ve konsantrasyonda cildi pul pul dökebilir. Bununla birlikte, bu yetenekle ilgili araştırmalar, cilt bakım ürünlerinde kullanılanlardan çok daha yüksek konsantrasyonlara (örneğin% 20) baktı – AHA’ların glikolik ve laktik asitler üzerinde orantılı olarak daha fazla araştırma olduğundan bahsetmiyoruz.

  Ayrıca, AHA laktik ve glikolik asidin daha etkili olduğu ve cilt üzerinde batma reaksiyonunu teşvik etme olasılığı daha düşük olduğu gösterilmiştir.


  Referanslar:

  International Journal of Cosmetic Science, April 1996, pages 75-83
  The Journal of Dermatology, January 2006, pages 16-22
  Dermatologic Surgery, August 1997, pages 689-694

 • ŞİA YAĞI (SHEA BUTTER)

  Kategoriler: Bitki Özleri, Yumuşatıcılar, Antioksidanlar

  Latince Butyrospermum parkii adıyla listelenen karit ağacından çıkarılan bu bitki lipit, kozmetikte yumuşatıcı olarak kullanılır ve kuru ciltler için yumuşatma özelliklerine sahiptir.

  Shea yağı sadece zengin bir dokuya sahip değildir; ayrıca quercetin, epicatechin gallate, gallocatechin, epigallocatechin yanı sıra cildi yenileyici yağ asitleri (stearik ve linoleik) gibi zengin bir antioksidan kaynağıdır. Kuru cildi iyileştirmek için tasarlanmış ürünlerde görmek harika bir malzemedir.

  Referanslar:

  International Journal of Trichology, July-September 2014, pages 100-103

  Chemical Research in Toxicology, March 2008, pages 696-704

  Skin Pharmacology and Applied Skin Physiology, March-April 2002, pages 125-132

  Phytotherapy Research, June 2002, pages 364-367

  Journal of Dermatologic Sciences, July 1995, pages 25-34

  Journal of Inflammation, October 2011, page 27

 • TOKOFERİL ASETAT (TOCOPHERYL ACETATE)

  Alfa-tokoferil asetat (ATA), cilt bakım ürünlerinde ve diyet takviyelerinde sıklıkla bulunan spesifik bir E vitamini şeklidir. Tokoferil asetat, tokoferol asetat veya E vitamini asetat olarak da bilinir.

  E vitamini antioksidan özellikleri ile bilinir. Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı bileşiklerden korumaya yardımcı olur. Normalde, vücudunuz yiyecekleri enerjiye dönüştürdüğünde serbest radikaller oluşur. Bununla birlikte, serbest radikaller UV ışığı, sigara dumanı ve hava kirliliğinden de gelebilir.

  E vitamini antioksidan özellikleri ile bilinir. Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı bileşiklerden korumaya yardımcı olur. Normalde, vücudunuz yiyecekleri enerjiye dönüştürdüğünde serbest radikaller oluşur. Bununla birlikte, serbest radikaller UV ışığı, sigara dumanı ve hava kirliliğinden de gelebilir.

 • VITAMIN E

  Vücut ve cilt için en iyi bilinen ve araştırılan antioksidanlardan biridir. E vitamini insan derisinde doğal olarak bulunur, ancak güneşten korunma olmadığında ve sürekli çevresel maruziyet nedeniyle tükenebilir.

  Sentetik veya doğal olarak türetilmiş yağda çözünen E vitamini molekülünün sekiz temel formu vardır. En tipik formlar d-alfa-tokoferol, d-alfa-tokoferol asetat, dl-alfa tokoferol ve dl-alfa tokoferol asetattır.

  “Alfa” nın önündeki “d” öneki, ürünün bitkisel yağlar veya buğday tohumu gibi doğal kaynaklardan türetildiğini; “dl” öneki, vitaminin sentetik bir bazdan oluşturulduğunu gösterir.

  Araştırmalar, doğal E vitamini formlarının sentetik muadillerinden daha etkili olduğunu, ancak her ikisinin de kesinlikle antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir.

  Referanslar:

  Canadian Family Physician, July 2006, pages 855-856

  Dermatologic Surgery, April 1999, pages 311-315

 • ZEYTİNYAĞI (OLIVE OIL)

  Kategoriler: Antioksidanlar, Bitki Özleri, Cilt Yenileyici, Yumuşatıcılar

  Diğer kokulu olmayan bitki yağlarına benzer faydaları olan yumuşatıcı bitki yağı (Latince adı Olea europaea). Zeytinyağı, bazıları yumuşatıcı skualenden gelen yağ asidi içeriği nedeniyle kuru ciltler için faydalıdır.

  Zeytinyağı, kuru cilt ihtiyacı olan oleik, palmitik ve linoleik asitler gibi esansiyel yağ asitleri içerir. Ayrıca antioksidan fayda sağlayan fenolik bileşikler içerir. Az sayıda hayvan testi, topikal olarak uygulanan zeytinyağının çevresel hasara karşı koruyabildiğini göstermektedir.

  Bu bitki yağı, duyarlılık için düşük bir potansiyel bulundurur. Çok açık olmak gerekirse: Zeytinyağı bir formülde diğer faydalı bileşenlerle az miktarda karıştırıldığında, bazı antioksidan faydalarının yanı sıra kayma ve yumuşatıcı özelliklerinden de faydalanırsınız. Zeytinyağının olumsuz etkileri sadece cilt üzerinde tek başına kullanıldığında görülür.
  Referanslar:

  Carcinogenesis, November 2000, pages 2,085-2,090
  Scientia Pharmaceutica, April-June 2012, pages 133-154
  International Journal for Vitamin and Nutrition Research, 2009, issue 3, pages152-165
  Talanta, 2008, issue 2, pages 924-934
  Alternative Medicine Review, November 2007, pages 331-342

 • ZİNK (ZINC)

  Kategoriler: Cilt Yatıştırıcı, Antioksidanlar

  Önemli bir yatıştırıcı ajan ve antioksidan olabileceğine dair artan kanıtlara sahip element.

  Referanslar:

  Dermatologic SurgeryJuly 2005, pages 837-847

  International Journal of Dermatology, September 2002,pages 606-611