Cilt Bakımında Peptit Kullanımı

Cilt Bakımında Peptit Kullanımı

Peptitler, ciltte bulunan ince çizgiler, kırışıklar, cilt tonu renk eşitsizlikleri, sıkılık ve dolgunluk kaybı gibi problemlerin etkilerini azaltmaya yarayan bir içeriktir. Peptitler ilerleyen yaş faktörü ile birlikte vücutta azalan kolajen miktarını artırmaya destek olmaktadırlar. Yaşlanma etkilerini azaltmak, daha canlı bir cilde sahip olmak, kırışıklık görünümünü azaltmak ve cilde aydınlık katmak için peptit desteği alınması tavsiye edilmektedir. Kolajen peptitler birçok besinde yer aldığı gibi cilt bakım ürünlerinde de özellikle krem ve serumların içeriğinde sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Peptit Nedir? Peptitler Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

 

Peptitler, diğer ismiyle kolajen peptitler, vücutta bulunan proteinleri ifade etmektedir. Kolajen cilt dokusunun ve hücrelerin yenilenmesinde görevlidir. Peptitler ise kolajenin parçalanmış hali olarak tanımlanmaktadır.

Peptitler, cildin elastikiyet ve kolajen gibi unsurlarını destekleyen aminoasit zincirlerinden oluşmaktadır. Yaş ilerledikçe vücutta üretim miktarı azalan peptitlerin, üretiminin azaltılmasını önlemek için uyku düzenine dikkat etmek, sağlıklı beslenmek ve peptit takviyesi almak gerekmektedir.  Ciltte peptit miktarı azaldıkça cilt eski sıkılığını kaybetmeye başlar, nemsizlik, çizgi belirginliği, kırışıklar, cilt tonu renk eşitsizlikleri gibi problemler gözlenmektedir. Cilt için peptit tercih ederken bu faktörleri de göz önünde bulundurmak ve dikkat etmek gerekmektedir.

 

Peptitin Cilde Faydaları Nelerdir?

 

Peptitlerin cilde birçok faydası bulunmaktadır. Ciltteki kolajen üretimini destekleyen peptitler sayesinde, ince çizgi ve kırışıklık görünümünün azalmasını, cildin daha sıkı ve eşit tonda görünmesi sağlanabilir. Peptit içeren bir serum veya nemlendirici krem kullanmak cildin daha sıkı, canlı, dolgun görünüm kazanmasına ve daha genç görünen bir cilt elde edilmesine katkıda bulunacaktır.

Düzenli bir şekilde kolajen peptit kullanımı ile elde edilen faydalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 

Cilt Bariyerinin Geliştirilmesi

Cilt bariyerini korumak ve desteklemek oldukça önemlidir. Peptitler cilt sıkılığını korumak için cilt bariyerini güçlendirmeyi hedef almaktadır. Böylelikle ince görünmeye başlayan çizgiler ve kırışıklıklar peptit takviyesi sayesinde önlemi alınmış olacaktır. Cildi temiz tutmak, gözenek temizliğini etkili bir şekilde sağlamak ve kolajen peptitler ile cilt bariyerini güçlendirmek oldukça faydalı olacaktır.

 

Cilt Dokusunu İyileştirme

Peptitlerin, cildin dokusunu gözle görülür şekilde iyileştirdiği, özellikle cildin canlı, dolgun görünmesine yardımcı olduğu bilimsel olarak gözlemlenmiştir.

 

Ciltte Kolajen Üretimini Destekleme

Peptitlerin ciltteki doğal kolajen üretimini artırdığı bilinmektedir. Bu sayede peptitler, kırışıklıklar ve elastikiyet kaybı gibi cilt problemlerinde oldukça faydalıdır.

 

Kırışıklıkların Azalması

Daha canlı görünen, kırışıklığı olmayan, gerginliğini, elastikliğini yitirmemiş yüzlere sahip olmayı destekleyebilmek için tercih edilebilecek içeriklerin başında peptitler gelmektedir. Eğer çizgiler ve kırışıklıklar henüz oluşmadan cilt peptit takviyesiyle desteklenmeye başlanırsa etkileri çok daha iyi görülecektir.

 

Daha Elastik Bir Cilt Oluşumu

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan sarkma, göz çevresinde oluşan erken sarkmalar, cildi çekip bırakıldığında oluşan gevşeklik cildin elastikiyet kaybettiğinin göstergesidir. Daha gergin ve canlı olan cildi korumak için önceden önlem alınması ve peptitlerin cilt bakımına dahil edilmesi gerekmektedir.

 

Gözenek Görünümünün Giderilmesine Yardımcı Olması

Peptit içeren cilt bakım ürünleri gözenek görünümünü azaltma konusunda büyük etkilere sahiptir. Bu sebeple serum, krem ya da tonik ürünlerinde peptit içerikli olanları tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Peptit Nasıl Kullanılır?

 

Peptit içeriğine sahip ürünler genellikle gece ve gündüz kullanımına uygundur. Cilt bakım rutininde yer alan aktif içeriklere dikkat ederek peptitin cilt bakım rutinine dahil edilmesi gerekmektedir.

Peptit güçlendirici bir içeriktir. Bu nedenle serum, krem ya da farklı bir içerik ile kullanmaya başlasanız dahi beslenme alışkanlığında peptit üretimini destekleyecek gıdaların da tüketilmesi ihmal edilmemelidir. Yeşil yapraklı sebzeler, balık, tavuk ve tropikal meyveler gibi besinleri beslenme rutinine dengeli şekilde dahil ederek vücudun kolajen üretimine teşvik edilmesi sağlanmalıdır.

 

Peptit Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Peptit içerikli ürünler gündüz ve gece kullanımına uygundur. Ancak peptit içerikli ürünlerin etkisinin azalmaması ve hassasiyete sebep olmaması için AHA, BHA ve C vitamini içeren cilt bakım ürünleri ile aynı zamanda kullanılmaması gerekmektedir.

 Gece cilt bakım rutininde glikolik asit, laktik asit, salisilik asit, C vitamini vb asit içerikli bir ürün kullanılıyorsa peptit içerikli cilt bakım ürününün gündüz rutininde kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

Peptit Kullanımına Ne Zaman Başlanmalıdır?

 

Cilt kırışmaya başlamadan ve elastikiyet seviyesini düşürmeye başlamadan önce peptit takviyeleri ile cilde destek verilmelidir. Bu nedenle 25 yaş itibariyle cildi yumuşatmak ve gençlik belirtilerini sürdürmek amacıyla peptit kullanımı tavsiye edilmektedir.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!