Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

Berrak bir ten için akla gelen ilk çözüm beyazlamış ve lekelerden arınmış bir görünüm oluyor. Oysa berrak bir tene sahip olmak; renk ve nem sorunları olmayan bir cilde sahip olmak demektir. Yine de beyaz cilt için yapılması gerekenler, hem kozmetik hem de dermokozmetik alanında en çok duyduğumuz sorulardan biri.

 

Beyaz cilt denilince akla ilk olarak Asyalılar geliyor. Özellikle Asyalı kadınların ten rengindeki pürüzsüz görüntü için bazı sırları olduğu ortaya çıktı. İşte bu sırlardan biri de pirinç maskesi!

 

Pirinç Maskesi Nedir?

Pirinç maskesi, pirincin suda bekletilmesi ile oluşturulan bir maskedir. Asyalı kadınların günlük rutinleri olduğu söylenen pirinç suyu ile yıkanmanın, vücudu gençleştirdiği, uzun süre altında güneşte kalsalar bile güneşin zararlı ışınlarından korundukları belirtilmektedir. Cilt rengini açan pirinç maskesi, tabii ki ten yani yüz rengini beyazlatma yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

 

Pirinç Maskesi Ne İşe Yarar?

Pirinç, içerdiği besin değerleri nedeniyle gıda olarak tüketildiğinde ne kadar faydalı ise yüz beyazlatma için kullanıldığında da faydası vardır. Pirinç, içerdiği mineral, B ve E vitaminleri, amino asitler ve PABA maddesi sayesinde cilt için muhteşem bakım kaynağı olarak görünüyor. Pirinç maskesinin bilinen yararları; yaşlanmayı önlemesi, güneşin zararlı etkilerini karşı önlem oluşturması, cildin beyazlamasını desteklemesi, antioksidan etkisi göstermesidir.

 

Suda bekletildiğinde, suya geçen bu zengin bakım içeriği cilde direkt uygulandığında anlık etki yaratıyor. Bu anlık etkiye neden kapılmamanız gerektiğini yazımızın devamında anlatacağız.

Pirinç Maskesi Gerçekten İşe Yarar Mı?

Evde yapılan pirinç maskesinin cilde anlık beyazlatma etkisi verdiği gözle görülse de cildin üzerinde yabancı olduğu bir maddenin su ile karıştırılarak ve oran belirlenmeksizin uygulanarak hızla emilimi sağlanıyor. Anlık beyazlatma etkisinden sonra yüzde belirme ihtimali olan yanma, tahriş, cildin pirinç suyu içinde bulunan maddeler nedeniyle nemini kaybetmesi de görülen yan etkiler arasında.

 

Pirinç Maskesi Cildi Kurutur Mu?

Kesinlikle evet. Dermatologlar tarafından hazırlanmamış her ürünün cilde zarar verme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyerek başlamak isteriz. Evde yapılan pirinç maskesi de bu doğal bakım reçetelerinden biri. Teknolojik cihazlarınıza sıvı döküldüğünde ilk müdahaleyi pirinç ile yaptığınızı hatırlayın. Nemli bir ortamda nem oranını düşürmek için ise yine bir kase pirinç ortama bırakılır. Tüm bunların nedeni pirincin nem tutma özelliğidir.

 

Her ne kadar içeriğinde nemlendirici E vitamini bulunsa da bu direkt yüze uygulandığında tamamen nem sağladığı anlamına gelmez. Pirinç içeren kremler, cilt bakım serumları gibi bakım ürünlerinde zarar vermeyecek oranda pirinç bulunur fakat evde yapılan pirinç maskesinde bu oranı ayarlamak imkansızdır. Bu nedenle cildinizi beyazlatmak isterken kuru, tahriş olmuş, hassasiyeti artmış bir cilde dönüştürebilirsiniz.

 

Pirinç Maskesinin Zararları

Pirinç maskesinin zararlarının her doğal maskede olabileceği gibi cildin hassasiyetini artırması ve tahrişe neden olabileceği olduğundan bahsetmiştik. Diğer öngörülen zararları ise fazla kullanıldığında cilt derisinin dış etkenlere karşı savunmasız kalmasına neden olmasıdır. Yapısı bozulan bir cilt dış etkenlere karşı savunmasız hale gelir.

 

Cilt beyazlatıcı tüm doğal maskelerden sonra güneş ışığına maruz kalmanın sakıncalı olduğu sıkça vurgulanmaktadır. Pirinç maskesinde her ne kadar güneşin zararlı etkilerinden koruyucu özellik olsa da uygulandıktan sonra güneşe maruz kalınması yüzünüze zarar verebilir.

 

Pirinç Maskesi Yerine Ne Kullanılır?

Pirinç maskesine alternatif olarak her zaman patates püresi ve patates suyu maskesi önerilmektedir. Patates içinde bulunan nişastanın kurutucu etkisi ile cilde anlık gerginlik, beyaz yapıya sahip olması ile ise anlık beyazlatıcı etki göstermektedir. Fakat bu etkiler geçici olduğu gibi yüzde kızarıklığa ve tahrişe neden olabilmektedir.

 

Kontrolsüz ve uzman dermatologlar tarafından formüle edilmemiş her içerik yüzünüze zarar verebilir. Bu nedenle eğer yüz beyazlatıcı kullanmak istiyorsanız pirinç maskesi yerine patates maskesi gibi formüller uygulamak yerine içeriği onaylanmış cilt bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

 

Beyazlatıcı Cilt Bakım Ürünü Önerileri

Pirinç maskesi, patates suyu maskesi gibi evde yapılan maskelerin dışında gerçek bir cilt beyazlatıcı desteği için Omega Skin Lab Leke Giderici Cilt Bakım Ürünleri’ne göz atmanızı tavsiye ederiz. Kremden seruma, yüz temizleme jellerinden güneş kremlerine cildinizdeki lekeleri gidererek daha berrak ve beyaz, aydınlanmış görünüme sahip olmanızı destekleyen leke giderici cilt bakım ürünleri arasında bakım seti de yer alıyor. Leke Giderici Cilt Bakım Seti, içeriğindeki leke giderici jel, Melano Zone krem ve leke giderici yüz ve vücut kremi sayesinde günlük bakım ihtiyacınızın temelini destekliyor.

 

Eğer cildinizin  daha berrak, daha genç ve daha aydınlık görünmesini istiyorsanız doğru cilt bakımı ile desteklerken beslenmenize, su tüketiminize ve zararlı dış etkenlerden korumanıza dikkat etmeyi unutmayın. Tüm bunların yanında, doğal ten renginizden daha açık bir ten renginin cilt yapısını da bozabileceğini hatırlatarak doğru cilt bakımınıza cilt tipi testimizi çözerek başlamanızı tavsiye ederiz.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!