Kirpikler Neden Dökülür?

Kirpikler Neden Dökülür?

Kirpikler güzel ve estetik bir görüntüye sahip olmamız dışında gözümüzü tozdan, kirden ve zararlı parçacıklardan aynı zamanda güneş ışığından da koruma görevi görür. Kirpik dökülmesi hem görüntü açısından olumsuz bir etki yaratır hem de gözlerimizi koruma işlevini yerine getiremez. Doğal bir döngü olarak kirpikler 2-3 ayda bir dökülebilir. Daha sonrasında köklerinden yenileri büyümeye başlar. Fakat doğal döngüsü dışında kirpiklerin dökülmesine neden olacak başka sebepler de vardır. Özellikle kirpiklere zarar verici bir biçimde göz temizlemek ve içeriği temiz olmayan göz makyaj temizleyicileri kullanmak, sert ve kalitesiz fırçalar kullanmak, ağır göz ve kirpik makyajı yapmak, içeriği temiz olmayan ürünler kullanmak, kirpik liftingi gibi işlemler yapmak kirpiklerin dökülmesine neden olmaktadır. Bunların dışında bazı hastalıklar da kirpik dökülmesine neden olmaktadır. Kirpik dökülmesinin bir başka nedeni de doğal bir süreç olan yaşlılıktır. Yaşlanma sürecinde kadın ve erkeklerde saç ve kirpik dökülmesi görülmektedir. Özellikle kadınlar menopoz döneminden sonra vücutlarında östrojen hormonu azalmaktadır. Östrojen hormonunun azalmasıyla da kadınların erkeklere göre daha fazla saç ve kirpik dökülmesi yaşadığı gözlemlenmiştir.

Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kirpik dökülmesini önlemek için öncelikle kirpiklerinize nazik davranmalısınız. Sert pamuk, fırça gibi ürünlerle kirpiklerinize zarar vermemelisiniz. Kullandığınız makyaj malzemeleri ve temizleme ürünlerini dikkatli tercih etmelisiniz. Aynı zamanda kirpik liftingi gibi popüler olan işlemleri fazla tercih etmemelisiniz. Gözünüzde enfeksiyon yaratacak durumlardan da kaçınmalısınız.

Eğer kirpik dökülmesine neden olan bir hastalığınız var ise doktoronuza başvurarak önlemler alabilirsiniz.

Kirpik Ömrünü Azaltan Faktörler Nelerdir?

Doğal süreçler dışında kirpiklerin ömrünü kısaltan bazı faktörler bulunmaktadır.

Bunlar:
-Stres, anksiyete gibi psikolojik problemler,

-Hormonal hastalıklar

-Tiroid bezinin normal çalışmaması

-Sağlıksız ve dengesiz beslenme

-Makyaj malzemeleri ve temizleyici ürünler

-Gözde yaşanan enfeksiyon durumları

-Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi

Kirpik Dökülmesine Neden Olan Hastalıklar

Kirpik dökülmesinin nedenlerinden birisi de bazı hastalıklardır. Saçkıran ve tiroid hastalığına sahip olan kişilerde kirpik dökülmesi görülür. Saçkıran; saç, sakal, kirpik, kaş ve vücudun diğer kıllı bölgelerinde dökülmelerin yaşandığı bir hastalık türüdür. Tiroid ise tiroid bezlerinde yavaşlama veya bezlerin hızlı çalışmasından kaynaklı bir hastalık türüdür ve hastalık olan kişilerin kirpiklerinde ve saçlarında dökülmeler görülebilir. Aynı zamanda trikotilomani yani kirpikleri ve saçları yolma hastalığı da kirpiklerin dökülmesine neden olan psikolojik hastalıklardan bir tanesidir. Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan kemoterapi de kirpik dökülmesine yol açmaktadır. Kirpik dökülmesi vitamin eksikliğinde de yaşanabilir. Özellikle B vitamini eksikliği kirpik dökülmesine sebebiyet vermektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme de vitamin eksikliklerine neden olmaktadır.

Kirpik Dökülmesine İyi Gelen İşlemler

Kirpik dökülmesini önlemek ve dökülen kirpiklerin tekrar uzamasına yardımcı olacak doğal yağlar ve vitaminler kullanarak sağlıklı kürler uygulanabilir. Kirpik dökülmesine iyi gelen başlıca yağlar şunlardır:

Tatlı Badem Yağı

Yüksek derecede protein içeren, E vitamini ve omega 9 yağ içeriği açısından oldukça zengin olan tatlı badem yağı cilt bakımı ve saç bakımında en çok kullanılan yağlardan biridir. Hücre yenilenmesine yardımcı olan tatlı badem yağı, dökülen kirpiklerinizi besleyecek ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır. Kirpik köklerini besleyerek daha gür ve güçlü kirpiklere sahip olabilirsiniz. Gece yatmadan önce kirpiklerinizi temizledikten sonra bir fırça yardımı ile kirpiklerinize sürebilirsiniz. Sabah kalktığınızda ılık bir su ile yüzünüzü yıkayın.

 Argan Yağı

Özellikle saç bakımının olmazsa olmazı olan argan yağı kirpik bakımında da oldukça etkili yağlar arasındadır. Argan yağı; oleik asit, linoleik asit, gliserol, A vitamini, E vitamini ve polifenollerden oluşan zengin bir içeriğe sahiptir. Argan yağının zengin içeriği ile kirpiklerinizin daha güçlü ve sağlıklı görünmesine yardımcı olabilirsiniz. Kullanım açısından tatlı badem yağı gibi gece yatmadan önce temizlediğiniz kirpiklerinize bir pamuk veya fırça yardımıyla sürebilirsiniz. Sabah ılık bir su ile yüzünüzü yıkayın.

 Hint Yağı

Hint yağı özellikle antioksidan açısından oldukça zengin bir yağdır. İçeriğinde E vitamini de fazlasıyla bulunmaktadır. E vitamini açısından zengin olan hint yağı, özellikle kirpik ve kaşların gürleşmesinde oldukça faydalı olacaktır. Gece uyumadan önce temizlenmiş olan kirpiklerinize hint yağı sürün. Sabah ılık bir su ile yüzünüzü yıkayın. Düzenli kullanımda kirpikleriniz gürleşip daha sağlıklı bir görüntüye sahip olacaktır. 

Aynı zamanda susam yağı, kayısı çekirdeği yağı ve hindistan cevizi yağı da kirpiklerin beslenmesi, dökülmelerin önlenmesi ve gürleşmesine yardımcı olan diğer yağlardandır. Bu yağlardan bir tanesi ile kendinize uygun bir bakım kürü kolayca yapabilirsiniz. Düzenli kullanımda etkili sonuç alabilirsiniz.

Yağlar dışında kirpiklerinize vitamin takviyesi de yapabilirsiniz. Başlıca etki eden vitamin ise E vitaminidir:

E Vitamini Kapsülleri

Kirpik dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilecek bir başka yöntem ise E vitamini kapsülleridir. E vitamini saç ve kirpikleri besleyen başlıca vitaminlerdendir. Kirpiklerin yenilenmesini ve güçlenmesine yardımcı olur. Kapsülleri kırın ve gece yatmadan önce kirpiklerinize uygulayın. Düzenli olarak E vitamini kapsülü kullanmak kirpiklerinizin sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!