El Çatlaması Neden Olur?

El Çatlaması Neden Olur?

El bakımı oldukça önemli bir konudur. Ellerimiz de yüzümüz gibi birçok sebepten dolayı hasar görebilir. Dış etkilere fazlasıyla açık olan eller; kış mevsiminde soğuk ve sert havalardan dolayı kurur ve aynı zamanda yazın da aşırı sıcak havalardan etkilenebilir.  El çatlaması ve kurumasının temel sebebi de dış etkenlerden kaynaklı olarak nemini kaybetmesidir. Yaz ve kış hava değişimlerinden etkilenen eller nemsiz kalır. Mevsim faktörü haricinde de soğuk ve sıcak suya karşı hassas olan eller fazlasıyla yıpranabilir. Cilt üzerinde çatlaklar ve kırışıklıklar meydana gelir. Soğuk suyun ve sıcak suyun kullanımı dışında da kimyasal maddeler de elde ciddi zararlara sebep olur. Özellikle temizlik malzemeleri cildi ciddi boyutta tahriş eder. İleri boyutta el çatlakları zarar gördükçe kanayabilir. Hamilelik döneminde kadınların yaşadığı hormonal değişikliklerden kaynaklı da el çatlaması görülebilmektedir. Bazı ilaçların kullanımında ciltte belli bölgelerde kuruluk görülebilir. Bu kurukluklar zamanla çatlamalara sebep olabilir. Eller de en çok etkilenen bölgeler arasındadır. Aşırı kuru cilt hastalığı olan dermatit hastalığı da el üzerinde de kendini gösterebilir.

Ellerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız ellerinizi dış etkenlerden korumalısınız. Önlem alınmadığında el kuruluğu ve el çatlaması uzun vadede egzama oluşumuna sebep olabilir.

El Çatlamasına Ne İyi Gelir

El çatlamasının başlıca sebebi cildin nemsiz kalmasıdır. Cildimizi nemlendirmenin birinci yolu bol su tüketimidir. Günlük su ihtiyacınızı karşılamazsanız vücudunuzun belli bölgelerinde kuruluk ve kuruluktan kaynaklı çatlamalar görebilirsiniz. El çatlaması da buna bir örnektir.

El çatlamasına iyi gelecek bir başka yöntem ise nemlendirici krem ve losyon kullanmaktır. Hem yüz hem vücut için geliştirilen OSL Hydrosoft Lotion ile ellerinizin ihtiyacı olan nemi sağlayabilirsiniz.Elleriniz nemini kaybettiği için çatlamaya ve kurumaya başlar. Cildin nemini iyice kaybetmemesi için su kullanımızı sınırlandırabilirsiniz. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk suda elinizi yıkamamalı veya duş almamalısınız. Banyoda geçirdiğiniz süreyi de çok fazla uzatmamanız tavsiye edilir. Nemsizliği önlemek için su ile teması sınırlandırmanız önerilir.

Kimyasal madde içeren ürünler kullanırken de eldiven kullanmanız el çatlamasına iyi gelecek bir diğer yollardan biridir. Kimyasal ürün kullanımı dışında da çok soğuk veya çok sıcak su kullanmanız gereken durumlarda da eldiven takabilirsiniz. Aynı zamanda soğuk havalarda da ellerinizi koruması için eldiven takmalısınız.

Corona virüsü hayatımıza girdiğinden beri hijyen ve temizliğe iki kat dikkat eder olduk. Sürekli sabunladığınız ellerinizde kullanılan sert sabunlar ve kimyasal içerikli sabunlardan kaynaklı hasar görebilir. Seçtiğiniz sabunların sert özellikte olmamasına dikkat ederek el çatlamasının ve el kuruluklarının önüne geçebilirsiniz.

Alacağınız küçük tedbirler ve bakım ürünleri ile yumuşacık ellere siz de kolayca sahip olabilirsiniz.

El Çatlaklarına İyi Gelen Maske Önerileri

Çeşitli sebeplerden dolayı ellerinizde oluşan çatlaklar için evde basit maskeler yapabilirsiniz. Evdeki malzemeleriniz ile doğal içerikli maskeler hazırlamak oldukça kolay.

Yağların Mucizevi Gücünü Keşfedin

Zeytinyağı, badem yağı ve büyük bir yağ kaynağı olan avokado ile el çatlaklarına iyi gelen maskeler hazırlayabilirsiniz.

Zeytinyağı cilt, yüz, saç ve tırnak bakımının olmazsa olmazlarındandır. Hava değişimlerinden kaynaklı kuruyan, çatlayan elleriniz için harika bir bakım sağlar. Biraz zeytinyağı, biraz vazelin ve birkaç damla limon suyu ile 5 dakikada maskeniz hazır. Zeytinyağı ve vazelin ellerinize ihtiyacı olan nem bakımını sağlarken, limon da C vitamini kaynağı sağlayıp çatlakların düzelmesine yardımcı olacaktır.

Badem yağı, cilt, saç ve tırnaklar için mükemmel bir nem kaynağıdır. Tek başına bile nemlendirmek için yeterli olacaktır. Fakat biraz bal ile karıştırınca harika bir kür olacaktır. Ellerinize masaj ile uygulayıp nemlenmesine ve çatlakların düzelmesine yardımcı olabilirsiniz. Aynı işlemi avokado ve hindistan cevizi yağı kullanarak da yapabilirsiniz.

Türk Kahvesi İle Hem Keyif Hem Bakım Yapın

Türk kahvesi içiyorsanız eğer kahvenin telvesini elleriniz için bir kenara ayırın! Çünkü kahve telvesi peeling etkisi yaratır. Kahvenin telvesi ile ellerinizi iyice ovalayın ve 5 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayın ve yumuşacık nemli ellere sahip olun. Düzenli uygulamada el çatlaklarına ve el kuruluklarına veda edeceksiniz.

Gül Suyunun Yumuşaklığı İle Tanışın

Gül suyunun ciltte yarattığı etkileri tartışılmaz. Cildi yumuşatır, pH seviyesini dengeler, sivilceleri yatıştırır ve daha bir sürü etkileri vardır. Fakat gül suyu sadece ciltte değil el bakımında da oldukça etkilidir. Gül suyunun içerisinde birkaç damla badem yağı damlatarak elleriniz için harika bir bakım suyu hazırlayabilirsiniz. Ellerinizi 15-20 dk bekletin ve sonrasında yumuşacık, nemli ellere sahip olacaksınız.

Yeşilliklerinden Faydalanın

Yeşilliklerin vücudumuza sağladığı fayda tartışılmaz. Özellikle salatalık ve maydanoz vücudumuz için çok iyi bir detoks kaynağıdır. Salatalık ve maydanoz cilt güzelliği, onarımı ve nemliliği için mükemmel kaynaklardır. Salatalık, maydanoz ve birkaç damla limon suyu ile blenderda püre haline gelene kadar küçük parçalara ayırın. Ellerinize masaj yaparak maskeyi yedirin ve 10-15 dakika boyunca bekletin. Ilık su yardımı ile durulayın. Haftalık olarak bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Elleriniz için güzel bir nem kaynağı olacaktır.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!