Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapatılır?

Yüzdeki Gözenekler Nasıl Kapatılır?

Yüz bakımına önem verenlerin görüntüsünden hoşlanmadıkları gözenekler… Kapanması tamamen mümkün ve sağlık açısından doğru olmasa da gözeneklerin doğru cilt bakımı ile küçülmesi mümkün!

Gözenekler, yüzümüzün sebum dengesinin sağlanmasının ve fazla sebumun dışarı atılmasını sağlayan kanallardır. Derimizin alt katmanlarındaki sıvıların cilt yüzeyine çıkarak atılması, ve cilt bariyerinden alt katmanlarımıza oksijen girmesi gerekmektedir. Gözeneklerimiz de cilt alt katmanlarındaki sıvının deri yüzeyine taşınmasını ve oksijen alımının sağlanmasını gerçekleştiren yapılardır.

Bu nedenle gözeneklerin tamamen kapanması cilt bakımı için olumsuz sonuçlara neden olabilir. Cilt bakımında gözenekler nasıl kaybolur sorusuna sıklıkla yanıt arıyorsanız gözeneklerin kaybolmasına değil, sağlıklı bir şekilde küçülmesine odaklanmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Cilt Gözenekleri Neden Büyür?

Cildin hava almasını sağlayan gözenekler, düzenli olarak temizlenmemiş ciltte hava alımını gerçekleştiremez. Gözenekleri açık olması gereken ve sirkülasyon sağlayan bir kanal gibi düşünürsek, giriş ve çıkışının tek olduğu bir kanalın kapısını ciltte biriken kirin kapatması şeklinde gözünüzde canlandırabilirsiniz. Kir nedeniyle kapanan gözenekler cildimizden dışarı atılması gereken su ve yağı atamazsa, alt katmanlar için gerekli oksijeni dışarıdan alamazsa tıkanacaktır. Tıkanan gözenekler zamanlar formunu kaybedecek ve fonksiyonunu yerine getirme çabası ile genişleyecektir.

Gözeneklerin işlevini sürdürebilme çabası ile genişlemesi sonucunda cilt yüzeyinde yer alan kir ve yağ gözenek içinde birikerek cildin yapısının bozulmasına neden olabilir. Yüzdeki büyük akne ve siyah noktaların, ciltteki çukur görünümlerin temelinde gözenek formunun bozulması yer almaktadır.

Gözenekli Cildin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözenekli cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu cilt temizliğidir. Doğru uygulanan temizleme rutini ile gözeneklerin açılması ve formunun korunması sağlanabilir.

Gözenekli cilt bakımı rutininde her sabah ve akşam cilt tipini uygun gözenek küçültücü temizlik ürünleri ile yüz temizlenmelidir. Gece uykusu esnasın ciltten dışarı atılan yağ ve nemin sabah temizlenmesi, gün içinde kirlenmeye maruz kalan cildin ise akşam temizlenmesi gerekmektedir.

Tüm cilt tipleri için uygun olan OSL H2O Micellar Cleanser Water 200ml (Makyaj ve Yüz Temizleme Suyu) ile makyajınızı nazik bir pamuk yardımı ile temizleyerek cilt bakım rutininize başlayabilirsiniz. Eğer yağlı ve karma bir cildiniz var OSL Glycolic Cleanser Gel 200ml (Yağlı ve Karma Cilt için Temizleme Jeli) ile cildinizi temizledikten sonra gözenekler için cilt serumları ve bakım kremlerini de içeren destekleyici bakım adımlarına geçebilirsiniz.

Gözenekler Nasıl Sıkılaşır?

Gözeneklerin sıkılaşması için doğru beslenme ve bir önceki başlığımızda bahsettiğimiz cilt temizliğinin önemini tekrar hatırlatmak isteriz.

Her ne kadar cildimizi temiz tutsak da gözenekler formunu kaybettikten sonra eski yapısına kavuşması biraz zaman alabilir. Bu süreçte gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünleri kullanılmalı ve beslenme ile desteklenmelidir.

Yağ üretimini tetikleyen besinlerden uzak durmanız cilt bakımınızı destekleyecektir.

Peki, beslenmenize dikkat ettiniz, gözenek temizleyici kullandınız; sonraki adım ne olmalıdır?

Gözenek Küçültücü Serum ve Maskeler

Gözenekleri temizlemek, kaybettikleri minik genişlik formunu ve akne, siyah nokta nedeniyle ciltte oluşan lekelerin giderilmesini tek başına sağlamayacaktır. Bu nedenle gözenek sıkılaştırıcı serum ve maskeler ile cilt bakımınızı eksiksiz yerine getirmelisiniz.

Daha iyi nefes alabilen ve cildin alt katmanlarındaki nem, yağ ve sebumu teninize ulaştırabilen gözenekler için sıkılaşma vakti serum ile başlıyor.

Omega Skin Lab’in OSL Gözenek Problemine Yönelik Bakım Paketi ile gözeneklerinizin sıkılaşması için gereken bakımı sağlayabilirsiniz. Paket içerisindeki Salicylic Serum sivilce oluşumunu ve yağlanmayı kontrol altına alırken gözenek genişliğinin küçülmesini ve sivilce nedeniyle ciltte oluşan lekelerin azalmasını destekler.  Four Acids Serum ise sebum üretimini dengelerken cilt lekelerinin ve gözenek görünümünün azalamasına destek olur. Salicylic Serum’u sabah, Four Acids Serum’u ise akşam kullanarak cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Evde Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Önerileri

Geniş gözenekleri olan kişilerin hızlı çözüm alabilmek adına evde gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri aradıklarını biliyoruz. Limonu, şekerli, domates suyu ile hazırlanan gözenek sıkılaştırıcı maskelerin yanı sıra cild tahrişine neden olabilecek sirkeli gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri de uygulanıyor.

Cildinize sürdüğünüz her ürünün dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmış olması gerekmektedir. Hangi maddenin hangi madde ile etkileşime gireceğini, bu maddelerin yüzde kaçlık oranlarda hazırlayacağınız malzemelerde bulunması gerektiğini ancak dermatologlar bilebilir. Bu nedenle gözenek sorunu gibi önemli bir konuda evde maske uygulamamanızı tavsiye ediyor, cildinize nasıl etki edeceğini öngöremeyeceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Gözenekler için en iyi maskelerden biri kükürt maskesidir. Evde kükürt ile bunu hazırlayamayacağınızı önemle söylemek istiyoruz ki cildinizde çözülmesi gereken başka sorunlar yaşanmasın. Omega Skin Lab’in OSL Sulfur Mask 75ml Kükürt Maskesi, uzman dermatologlar tarafından cildiniz düşünülerek hazırlandı.

İçerdiği %10 sulfur ve %1 squalene ile aktif akne oluşumu ve yağlanmayı kontrol altına alan formülü, tıkanmış gözenekleri açarak küçülmesini sağlıyor. Aynı zamanda akneyi kurutma özelliğine sahip olan kükürt maskesi, ciltteki kızarıklığın yatıştırılmasını da destekliyor.

Tüm gözenek sıkılaştırıcı ürünlerimize buradan ulaşabilir, hemen sipariş verebilirsiniz.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!