Kuru Ciltler İçin Yüz Temizleme Jeli Önerileri

Kuru Ciltler İçin Yüz Temizleme Jeli Önerileri

Kuru cilt, birçok insanın cilt tipi problemi olarak görülmektedir. Aslında kuru cilt tipine mi sahipsiniz ve kuru cildinizin problem olma seviyesinde belirtileri var mı diye öncelikle test ederek cilt bakım rutininizi bu şekilde yönlendirmeniz gerekmektedir.

Cilt tipinizi Omega Skin Lab Cilt Tipi Testini buradan çözerek hemen öğrenebilirsiniz. 

Kuru Cilt Nedir? Kuru Cilt Özellikleri Nelerdir?

Eğer kuru bir cilt tipine sahipseniz cildiniz kızarıklık, çabuk tahriş olma, pul pul dökülme va kaşıntı ile kendini belli edebilir. Kuru cilt tipine sahip olanların ciltlerinde sürekli gergin bir his vardır.

Kuru cildinize yaptığınız makyaj pürüzsüz durmayacağı gibi makyajsız görüntüsü de sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle kuru ciltleri krem ile besleyip makyaj ile kapatmak yapılan hatalardan biridir. Kuru cilt problemine doğru bakım uygulanmadığı zaman ise cildin yaşlanma belirtileri daha çabuk görülecektir. Bu nedenle kuru cildinize özel bakım uygulamalısınız.

Kuru Cilt İçin Sabun ve Mendil Testi

Cilt bakım testimizi çözdünüz, yine de kuru cilde sahip olup olmadığınızı canlı test etmek istiyorsanız uzun yıllardır evde hızla uygulanan sabun veya mendil testini yapabilirsiniz.

Katı banyo sabununu köpürtün ve yüzünüzü temizleyin. Bir saat boyunca cildinize nemlendirici ve losyon uygulamayın. Eğer yüzünüz tamamen yağsız ve kuru ise kuru cilt tipine sahipsiniz. Eğer yağlı ve kuru ise cildiniz kuru cilt tipi değil sadece biraz nemlendirilmeye ihtiyacı var.

Kuru cilt testi yöntemi olarak mendil de kullanabilirsiniz. Yüzünüzü temizledikten sonra 1 saat boyunca normal hayatınıza devam edin fakat losyon, nemlendirici ve ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Bir saat sonrasında bir mendil yardımıyla T bölgeniz de dahil olmak üzere yüzünüzü silin. Mendilde yağ yok ve pul pul dökülme var ise kuru cilt tipine sahip olabilirsiniz.

Unutmayın, evde uygulanan hızlı cilt tipi testleri sadece önlem amaçlı fikir verebilir. Cilt tipinizi doğru bir şekilde öğrenmek için uzman dermatologlar ile görüşmelisiniz.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Kuru cilt bakımına başlamadan önce cildinizin kuru mu yoksa nemsiz mi olduğunu anlamanıza yardımcı olacak cilt tipi testimizi yukarıda paylaşmıştık. Eğer nemsiz bir cilde sahipseniz nemlendiriciler ile bu geçici soruna çözüm bulabilirken kuru bir cilde sahipseniz tamamen kuru ciltlere yönelik cilt bakımı uygulamalısınız.

Kuru ciltler, diğer cilt tiplerine göre tahrişe karşı daha savunmasızlardır. Cildinizi temizlerken bile tahriş olmasından korumak için nemlendirici etkili cilt temizleme ürünleri tercih etmelisiniz. Günde iki kez cilt temizliğini aksatmamalı; orta ılık su ile temizliği tamamlamalısınız.

Cilt temizliği sonrasında kuru ciltler için özel formüle edilmiş kuru cilt toniklerini tercih etmelisiniz. Temizleyici sonrasında cildinizi derinlemesine temizlerken nemlendirmenizi de sağlayacaktır.

Kuru cilt temizliği sonrasında cildinizi iyi bir nemlendirici ile nemlendirmeniz gerekmektedir. Eğer nemlendirici öncesinde serum uygularsanız, cildinizin ihtiyacı olan yağ ve nem dengesini sağlamasına daha çok yardımcı olabilirsiniz. Kuru ve hassas cildiniz için özellikle hyaluronic asit içeren serumları tercih edebilirsiniz. OSL HA (Hyaluronic Acid) 1% Serum 30ml (Yoğun Nemlendirici Hyalüronik Asit Serum), yoğun nemlendirme etkisi sayesinde cildinize nemi hapsederken yağ dengesini de korumayı sağlıyor. Cilt alt katmanlarını nem ile dolduran hyalüronik asit içeriği sayesinde yüzünüze dolgunluk kazandırırken yaşlanma ve kırışıklık görünümünün azalmasını da destekliyor:

Kuru Ciltler İçin Göz Çevresi Bakımı

Kuru cilt tipine sahipseniz göz çevreniz kuru olmasının yanı sıra cildinizden daha hassastır. Bu nedenle her cilt tipinde göz çevresi bakımı önemliyken kuru ciltlerde ekstra önem kazanıyor.

Kuru ciltler yaşlanma belirtilerini erken göstermeye, kırışıklık ve ince çizgilerin daha çabuk oluşmasına eğilimlidirler. İlerleyen dönemlerde göz çevrenizin ekstra yaşlanma belirtisi göstermemesi için kuru ciltlere özel göz çevresi bakım ürünlerini cilt bakım rutininize dahil etmelisiniz.

OSL Eye Fighter Cream 15ml Göz Çevresi Kremi’ni günlük bakımınızda uygularken, OSL Eye Lighter Serum 30ml Göz Çevresi Serumu ile bakımınızı daha yoğun yapabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Güneş Kremi

Hassas, kaşınma ve kızarmaya meyilli kuru ciltler alerjiye yatkınlıkları nedeniyle de zararlı güneş ışınlarından muhakkak korunmalıdır. Kuru cilt tipine sahipseniz güneş koruyucularınız kuru ciltlere uygun özellikte olmalıdır.

OSL Ultrafluid + Sensitive SPF50 75 ml güneş kremi; kuru, hassas ve alerjik ciltler için özel formüle edilmiştir. Kuru ve hassas ciltler için güneş koruması sağlarken, cildinizin pürüzsüz ve nemli bir hisse kavuşmasını da desteklemektedir. Hızlı emilen ve akışkan yapısı sayesinde güneşe çıkmadan 15 dakika önce sürmeniz yeterli olacaktır. UVA ve UVB ışınlarına karşı yüksek koruma sağlayan güneş kremini makyaj öncesinde baz olarak veya nemlendirici krem sonrasında da kullanabilirsiniz.

Kuru Cilde Peeling Yapılır Mı?

Cilt tipine bakılmaksızın, ölü derilerin temizlenmesi için peeling işlemi cilt bakım rutinleri arasında önemlidir. Yani, kuru ciltlere peeling yapılabilir.

Peelingin içeriği, tanecik yapıları uygun olduğu sürece düzenli aralıklarla yapılan peeling, kuru cildinizden ölü derilerin uzaklaşmasını sağlayacak ve daha ferah bir cilde kavuşmanıza yardım edecektir.

Kuru ciltler için peeling tercih ederken içeriğinde sert taneciklerin olmadığı, nemlendirme sağlayan peelingler kullanılmalıdır.

Kuru cilt bakımı rutini için ihtiyacınız olan tüm bakım ürünlerine buradan ulaşabilir ve hemen satın alabilirsiniz.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!