Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morluğu, göz çevresindeki derinin cildin diğer bölgelerine göre daha koyu renkte olması durumudur. Sadece göz altında değil göz kapağında da koyu renkler meydana gelebilir. Göz altındaki ciltteki kılcal damarların belirginleşmesi ile ortaya çıkar. Göz altı morluklarının birçok sebebi olabilir. Göz altı morluklarından kurtulmak için önce sebeplerini tespit etmemiz gerekir. Sebeplerine göre de göz altı morlukları tedavisine başlanabilir. Önce göz altı morluklarının nedenlerini inceleyelim.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morluklarının temel sebebi gözün altındaki derinin dokularının değişmesidir. Tabii ki bu değişimler durduk yere değil, biyolojik ve çevresel faktörlerden kaynaklı oluşmaktadır:

Uykusuzluk

Çok geç saatte yatıp, erken saatlerde uyanmak ve uykuyu tam alamamak gün içerisinde bizi yorgun ve halsiz kılar. Bu yorgunluk ve halsizlik durumu bedenimize de yansır. Yeterli miktarda alamadığımız uyku da uzun vadede göz altlarında morluklar oluşmasına neden olur. Gerek fiziksel gerek psikolojik her anlamda bizi etkileyen uykusuzluk için iyi bir uyku düzeni sağlamakta fayda var.

Yaş

Yaşlanma sürecinde azalan kolajen kaybından kaynaklı cilt derisi incelir. Azalan kolajen miktarından kaynaklı da doku yenilenmesi oldukça azalır. Bu da göz altı morluklarının ve halkalarının daha da fazla belirginleşmesine sebep olur.

Göz Yorgunluğu

Çok fazla ekrana bakmanın göz sağlığımıza birçok zararı vardır. Ekran süresinin artması göz bozukluklarına, göz yorgunluklarına sebep olmaktadır. Oluşan göz yorgunluklarına da vücudumuz tepki vererek göz altı morluklarının oluşmasına zemin hazırlar. Bilgisayar, televizyon, telefon, tablet vb. elektronik cihazlarda harcadığınız vakti kontrol etmenizde fayda var.

Alerjiler

Göz altı morluklarına sebep olan bir başka neden ise alerjik reaksiyonlar ve göz kuruluğudur. Vücut zararlı bakterilere karşı reaksiyon verir. Verdiği reaksiyon da göz altı morluklarının oluşmasına, göz altında şişkinlik oluşmasına vb. durumlara sebep olur.

Dehidrasyon

Dehidrasyon, birtakım sebeplerden dolayı vücudun aldığı sıvıdan daha fazlasını kaybetmesine denir. Vücudumuzun su ihtiyacını karşılamak sağlığımız için çok önemlidir. Aşırı sıvı kaybı ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Dehidrasyon belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Susuzluk hissi

Ciltte kuruluk

Baş ağrısı, baş dönmesi

Baş ağrısı vb.

Göz altı morluklarının başlıca en büyük sebebi de dehidrasyon kaybıdır. Vücudun su kaybetmesi ile göz altındaki ciltte kılcal damarlar belirginleşir. Göz altındaki deri kurumaya başlar ve mor halkalar oluşur.

Güneşe Maruz Kalma

Güneşe maruz kalma, vücudunun melanin üretmesine sebep olur. Melanin, vücudun renk pigmentasyonu sağlar. Aşırı derecede güneşe maruz kalma vücudumuzun her bölgesi için risk taşır. Özellikle de göz çevresindeki pigmentasyonun koyulaşmasına yani morlukların oluşmasına neden olur. Aşırı güneşten cildimizi çeşitli koruyucular ve şapka gibi aksesuarlarla korumak çok önemlidir.

Genetik

Göz altı morluklarının bir başka sebebi de genetik faktörlerdir. Aile geçmişi ve yatkınlıkları, genetik faktörler içerisinde başrol oynar. Erken çocukluk döneminden itibaren kalıtsal sebeplerden dolayı göz çevresinde morluklar oluşmaya başlayabilir. Yaş ilerledikçe göz altı morlukları çoğalabilir. Fakat aynı şekilde göz altı morluklarının azalma ihtimali de vardır.

Göz altı morluklarına hormonal hastalıklar da sebebiyet verebilmektedir. Tiroid hormon hastalığı da göz altı morluklarının oluşmasında rol oynar.

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı morluklarına iyi gelecek, evde uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Göz altı morluklarının sebebini anladıktan sonra kendinize uygun olan basit yöntemlere başvurabilirsiniz. Göz altı morluklarına iyi gelecek bazı yöntemler:

-Göz çevresine soğuk kompresler yapabilirsiniz. Soğuk kompres sayesinde kan akışı azalır. Soğuk kompres için çeşitli göz bantları, buz torbaları veya buzdolabında salatalık bekletip gözünüze yerleştirmek gibi yöntemleri uygulayabilirsiniz.

-Kendinize sağlıklı bir uyku düzeni sağlayabilirsiniz. Sadece göz altı morlukları için değil daha kaliteli bir yaşam için sağlıklı bir uyku uyumanız gerekmektedir.

-Antioksidan ve kafein içeren cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Göz altı morlukları tedavisi için kendinize cilt bakım rutini oluşturabilirsiniz . Omega Skin Lab Göz Altı Morluğu Problemine Yönelik Bakım Paketi  ve Omega Skin Lab Göz Altı Problemlerine Yönelik Bakım Paketi göz çevrenizin ihtiyacı olan bakımı içeriği uzman dermatologlar tarafından ürünler ile sağlayabilirsiniz.

Göz Altı Morluğu Problemi Yönelik Bakım Paketi içerisinde iki adet serum bulunmaktadır. OSL Eyelighter Serum, kafein ve yeşil çay özleri ile göz altındaki morluklarını en aza indirmenize, göz çevresinin aydınlanmasına ve torba oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. OSL Granactive Retinoid %1,5 In Serum ile de içeriğinde bulunan retinoid ile göz çevrenizin hücresel yenilenme hızını artacak. Göz altında meydana gelen kırışıkları, lekeleri ve gözenek sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Diğer Göz Altı Problemlerine Yönelik Bakım Paketinde ise OSL Eyelighter Serum haricinde OSL Eye Fighter Cream bulunmaktadır. Omega Skin Lab’in geliştirmiş olduğu göz çevresi bakım kremi, göz altı morluklarını, göz altı şişkinliklerini, koyu halka görünümünü azaltmaya yardımcı olur. İçeriğindeki kolajen ile cildin kendini yenilemesini destekler.

Göz altı morluklarının sebebini öğrendikten sonra görünümü azaltmak için tıbbi işlemler de uygulanabilir. Fakat unutulmaması gerekmektedir ki göz ve göz çevresi vücudunun en hassas yerlerindendir. Bu yüzden tıbbi ve cerrahi müdahalelere başvurmadan önce uzmanlara danışılması gerekmektedir. Yanlış bir uygulama ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Uzmanınıza danışmadan riskli işlemler yaptırmamanız önerilir.
×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!