Siyah Nokta Maskesi Önerileri

Siyah Nokta Maskesi Önerileri

Siyah noktalar, burun ve T bölgesinde yaygın görülmekle birlikte çoğumuzun bazen uzun süreli bazen de kısa süreli olsa bile deneyimlediği bir cilt problemidir. Siyah nokta bantları, çözüm gibi görünen en büyük yanlış siyah noktaları sıkmak, siyah nokta çıkarıcılar hızlı çözüm olarak görünse de derinin tahribatına neden olabilir.

Siyah noktaların neden olduğunu, en doğru ve etkili çözümü nasıl uygulayacağını senin için yazdık.

Siyah Noktalar Neden Olur?

Cildimizde kıllar ve köklerinde bulunan yağları üreten yağ bezleri, foliküllerde meydana gelir. Foliküllerin tıkanması ise siyah nokta oluşumuna neden olur.

Cildimiz için gerekli olan sebum üretiminin dengelenmemesi sonucunda yağlanma meydana gelmektedir. Ayrıca sebum, dengeli üretildiğinde cildimizin yumuşaklığını, canlı görünümünü ve sağlıklı olmasını destekler. Bu sebumlar, ölü deriler ve yağlar foliküllerin içinde biriktiğinde siyah ve beyaz nokta oluşumuna neden olurlar. Eğer cildimizin kapalı kalan bölgesinde foliküller tıkandıysa beyaz noktaya, açık kalan bölgesinde foliküller tıkanmışsa havayla temas ederek dönüştükleri siyah noktaya neden olurlar.

Yani kısaca, tıkanmış foliküllerin içinde biriken yağ ve kir, hava ile birleştiğinde siyah nokta olmasına neden olur.

Peki, siyah nokta oluşumu sürecine giden bu yolculuğun temelinde hangi nedenler yatıyor?

  • Bakteriler: Vücudumuzun her alanında, hem deri altımızda hem de deri üstümüzde birçok bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin bir kısmı yararlı iken bir kısmı da kontrol altına alınmadığında ve gereğinden fazla üretildiğinde zararlı bakterilere dönüşmektedir. Özellikle iyi temizlenmemiş bir cildin üzerinde biriken bakteriler zamanla folikülleri ve gözenekleri tıkayarak yüzde siyah nokta oluşumuna neden olur.
  • Hormonal değişim: Özellikle ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişimler vücudun fazla yağ üretmesine, sebum dengesinin bozulmasına ve temizlenmeyen yağların siyah ve beyaz noktalara dönüşmesine neden olabilir. Doğum kontrol hapları siyah nokta yapar mı sorusunun cevabı hormonal değişimden dolayı yapma ihtimalinin olmasıdır.
  • Beslenme Alışkanlıkları: Besinler vücudumuzda yağ salınımını artırabilir. Fazla karbonhidrat ve şeker tüketimi, süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketimi yağ salınımını artırdığı için siyah nokta oluşumuna da neden olabilir. Yine de direkt siyah nokta oluşmasına nedendir demek doğru olmaz.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktaların giderilmesini birçok çözümü olsa da ilk akla gelen siyah nokta sıkmak veya siyah nokta bantları oluyor.

Siyah noktaların elle çıkarılması gerekiyorsa, bu işlem mutlaka uzman bir dermatolog tarafından yapılmalıdır. Kendi kendinize tırnaklarınızla uyguladığınız basınç derinizin zarar görmesine veya baskı nedeniyle diğer foliküllerin yani birini sıkarken diğerinin üzerine bastırdığınız yandaki siyah noktaların daha çok tıkanmasına neden olabilir. Baskı uygulayarak kullanılan siyah nokta çıkarma aparatları ise eğer yumuşak bir malzemeden yapılmadıysa cildinizde iz bırakabilir. Yine siyah nokta çıkarma vakumlarının emiş gücü cilde zarar vermeyecek derecede olmalıdır. Bu nedenle siyah noktalarınıza müdahale etmek yerine dermatologlara başvurmanızda fayda var.

Dermatolojik cilt bakım ürünleri siyah noktaların giderilmesi için yaygın kullanılan güvenilir yöntemlerdir. Dermatologlar tarafından hazırlanan formülleri ve geçtiği testler nedeniyle cildinize tahribat bırakmadan siyah nokta oluşumunun önlenmesini ve aktif siyah noktaların giderilmesini destekleyecektir.

Siyah nokta oluşumunu önlemek için ilk yöntem cildinizi daima temiz tutmalı ve yağlı cildiniz veya T bölgeniz için özel formüle edilen temizliyiciler kullanmalısınız. Siyah noktalar için temizleyiciler, fazla yağdan cildinizi arındıracaktır. Hafif soyma etkisi ile cildi yenileyen, yağ dengesini sağlayan ve günlük kullanıma uygun olan Glikolik Asit içeren OSL Glycolic Cleanser Gel 200ml (Yağlı ve Karma Cilt için Temizleme Jeli) ürünümüzü tercih edebilirsiniz.

Serumun cildi daha çok yağlandırdığına dair inanışın yanlış olduğunu, siyah noktalarınıza iyi gelen Omega Skin Lab serumlarımız ile tanıştığınızda fark edeceksiniz. Yağlı ve karma ciltlere özel üretilen serum ve temizleyici setimizle hemen tanışarak siyah noktalarınızın azalmasını destekleyebilirsiniz.

Eğer dermatolojik ürünler siyah noktalarınızın giderilmesi için yeterli gelmediyse, dermatoloğunuz ile görüşerek reçeteli ilaç tedavisi hakkında danışmanız gerekebilir.

Evde Siyah Nokta Maskesi Nasıl Yapılır?

Evde siyah nokta maskesi sorusuna cevap arayanlar için kötü bir haberimiz var; evde kontrolsüz bir şekilde uyguladığınız tüm maskeler doğanın iyi gücünün kötü yan etkilerini görmenize neden olabilir.

Siyah nokta maskesi önerileri arasında sıkça bahsedilen ballı siyah nokta maskesi, yumurta akı siyah nokta maskesi, şeker- bal maskes, yoğurt yulaf maskesi, yeşil çay maskesi, karbonat siyah nokta maskesi, süt ve bal maskesi, kil ile yapılan siyah nokta maskeleridir. İçeriklerine tek tek baktığımızda cilt için özel bir kullanım oranı içermeden hazırlanan doğal maskelerden bir farkı yoktur ve tek başına tüketildiğinde vücuda yararlı olan besinler cildinize uyguladığınızda geçici veya kalıcı zararlara neden olabilir, yüzünüzün hassasiyetini artırabilir; dahası pigmentasyon bozukluğuna kadar ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle size maske tarifi vermemekle birlikte sizin için hazırladığımız ve ciddi testlerden geçen ürünlerimizle tanışmanızı istiyoruz. Tüm yağlı ciltler için bakım ürünlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!