Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Cilt bakım alışkanlıklarında yazın ve kışın ara vermeksizin uygulanması gereken güneş kremleri, cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı adeta kalkan gibi koruyor. Koruma faktörü derecesine göre sınıflandırılan güneş kremleri; cilt tipine, kullanım amacına ve sıklığına göre farklı özellikler taşıyor.

Zararlı güneş ışınları ve gün içinde maruz kalınan yapay ışıklar cildin yaşlanmasını hızlandırırken kırışıklık, leke oluşumu, cildin kuruması gibi problemlere de yol açıyor. Güneş ışınları dört mevsim mevcut olduğu için sadece yazın değil kışın da cildinize uygun güneş kremi kullanmaktan vazgeçmemelisiniz.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş kremi seçiminde en çok duyduğumuz güneş koruma faktörü yani SPF’dir. SPF’nin yanında bir de hakim olmamız gereken UVB yer alıyor. UVB, güneşten yayılan ultraviyole ışınların yakıcı etkisidir. Cildimizin yanmasının, bronzlaşmasının ve güneşe karşı alerjik reaksiyonlar vermesinin nedeni UVB’dir. Güneş kremlerinin koruma faktörleri, derecelerine göre UVB ışınlarının zararlarını azaltmaktadır.

15 ve 30 faktör arasında güneş kremi kullanımı yaygın olsa da SPF 15 güneş kremi UVB ışınlarının %93’üne karşı korurken SPF 30 güneş kremleri ise %95’ine engel olmaktadır. Eğer daha yüksek koruma istiyorsanız ve hassas bir cilde sahipseniz UVB ışınlarının %98’ine karşı koruyan SPF 50 güneş kremlerini tercih etmelisiniz.

Hem SPF derecesine hem de cilt tipinize uygunluğuna dikkat ederken, güneş kremi seçiminde suya dayanıklı formüle sahip olmasına da dikkat etmelisiniz. Özellikle yaz mevsiminde denizin etkisi, kış mevsiminde de yağışların etkisi ile su ile temas eden cildimizden güneş kremi akabilir ve ihtiyacınız olan korumayı sağlayamayabilirsiniz. Güneş kremlerini gün içinde tazelemeniz gerektiğini de unutmayın.

Güneş Kremi Zararlı Mıdır?

Cildimize direkt uygulayarak güneşten korunmak için kullandığımız güneş kremleri hakkında yaygın bir soru: Güneş kreminin zararları var mıdır?

Öncelikle güneş kremlerini güneşten tamamen izole olmak için değil güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanıyoruz. Yani güneş kremleri güneşten aldığımız D vitamini gibi vitaminlerin tenimize değmesini engellemiyor.

 Doğal içeriğe sahip olmayan güneş kremlerinin, diğer tüm cilt bakım ürünleri gibi yan etkileri ve alerjik reaksiyona sebebiyet verdikleri görünmektedir. Bu nedenle güneş kremi seçerken içeriğinin doğala yakın olması, cildinizde alerjik reaksiyon göstermeyecek içeriklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Omega Skin Lab Güneş Koruma Ürünleri, dermatologlar tarafından özel formüle edilmiş ve dermatolojik testlerden geçirilmiştir. Cildinize en uygun güneş kremini şimdi seçebilirsiniz.

Çocuklar İçin En Uygun Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Çocukların ciltleri, yetişkinlere göre daha ince ve daha hassas yapıya sahipler. Bu nedenle hem yaz hem de kış mevsiminde çocuklar için güneş kremi kullanılmalıdır. Sağlıklı bir cildin oluşumu ve cildin zararlı ışınlara karşı korunarak ciddi sağlık sorunlarına önlem alınması için çocuklarda güneş kremi kullanımı oldukça önemlidir.

Çocuklar için güneş kremi seçerken doğal içeriklere sahip olmasına ve kozmetik güneş kremleri kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Çocuklar güneşe çıkmadan en az 15 dakika öncesinde güneş kremi sürülmeli ve cildin emme işlemini tamamlaması beklenmelidir. Aksi takdirde cilt tarafından emilmeyen güneş kremi tam koruma sağlamayacak, özellikle yazın sıcak havada akma kışın ise kıyafetler tarafından emilme ile karşı karşıya kalınacaktır.

Çocuklarınız için güneş kremi seçerken; eğer cilt rahatsızlıkları varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kimyasal içermeyen güneş kremleri çocuklar için en uygun olan seçimlerdendir. 1 yaşından büyük çocuklarda en az SPF 30 güneş kremleri yeterli olurken 1 yaşından küçük ve özellikle açık tenli bebeklerde ise en az SPF 50 güneş kremi tercih edilmelidir.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremlerinin kullanım yöntemleri içeriklerine ve koruma faktörlerine göre değişmektedir. Düşük koruma faktörüne sahip güneş kremlerini gün içinde daha sık aralıklarla tazelemek gerekse de SPF 50 güneş kremlerini 2 saatte bir yenilemek gerekmektedir.

Güneş kremleri yetişkinlerde güneşe çıkmadan 30 dakika, çocuklarda ise güneşe çıkmadan 15 dakika önce; vücudun tüm bölgelerine 2 parmak uzunluğunda sürülmelidir.

Sadece yüz için güneş kremi uygulanıyorsa boyun ve dekolte bölgesine de sürülmelidir. Kıyafet dışında kalan el, kol, ayak ve bilek gibi bölgeler de güneş kreminin koruyuculuğundan mahrum bırakılmamalıdır.

Tüm vücuda güneş kremi uygulanırken dudaklar için de güneş kremi bakım ürünleri ihmal edilmemelidir.

Eğer cildinizde renk eşitsizlikleri varsa renkli güneş kremi kullanabilirsiniz.

10 Adımda Güneş Kremi Faydaları

1- Cilt kanseri riskini azaltır.

2- Zararlı güneş ışınlarının cildi yaşlandırma etkisinden korur.

3- Kırışıklık ve ince çizgilerin zararlı güneş ışınları kaynaklı oluşumunun engellenmesini sağlar.

4- Lekeli görünümün oluşmaması için destek sağlar.

5- Cildin nemini korumasını destekler.

6- Cilt yanmalarını önler.,

7- Hava kirliliğinden cildi korur.

8- Cildin aydınlık görünümünü korumasını sağlar, kararmaları önler.

9- Cildin elastikiyetini korumaya yardım eder.

10- En önemlisi; güneşten gelen zararlı ışınlardan cildinizi koruyarak güneşin tadını çıkarmanızı sağlar.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!