Dudak Kuruması Neden Olur?

Dudak Kuruması Neden Olur?

Dudak Kurumasına Ne İyi Gelir?

Dudak kurumasının farklı farklı sebepleri vardır. Çevresel faktörler bunlardan bir tanesidir. Havaların çok sıcak olması, çok soğuk olması ve kuru havalar dudakları kurutan başlıca sebeplerindendir. Çevresel faktörlerin yanında kullandığımız ilaçlar ve yaşam biçimimiz de dudak kurumasına neden olan faktörlerdendir. Dudakların sürekli ısırılması, ıslatılması, dudak yaralarını koparma vb. durumlar da dudak kurumasına neden olur.

Dudaklar vücudumuzun diğer yerleri gibi yağ dokusuna sahip değildir ve çok ince bir derisi vardır. Bu yüzden çatlamaya ve kurumaya oldukça meyillidirler. Dudak kurumasının genel nedenlerine göz atalım:

-Dudak derisindeki kabukların koparılması, dudakların diş ile ısırılması

-Güneşe ve soğuk havaya maruz kalmak

-Yeterli miktarda su tüketmemek

-Uyurken ağızdan nefes almak

-Dudakların nemlendirilmemesi

-Dudakların kurumasına sebep olan kozmetik ürünleri kullanmak ve kozmetik ürünlerinin iyi bir şekilde temizlenmemesi

-Bazı ilaçların yan etkileri

Dudak kurumasına iyi gelecek birçok yöntem vardır. Eğer dudak kuruması yaşıyorsanız evinizde hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, avokado yağı gibi yağlarla dudaklarınıza bakım yapabilirsiniz. İçeriği uygun olan nemlendiriciler de alabilirsiniz.

Dudak Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Vücudumuzun diğer bölgelerine göre çok fazla üzerine düşülmese de dudak bakımı çok önemlidir. Dudak kuruluğu önüne geçilmezse can sıkıcı bir hale gelebilir. Çok kolay adımlarla dudak kuruluğu ile başa çıkabilirsiniz.

 

Dudaklarınızı Sık Sık Nemlendirin

Dudak kuruluğunun sebeplerinden birisi olan nemsizlik için içeriği uygun bir nemlendirici edinebilirsiniz. Boyut olarak da küçük olan dudak nemlendiricilerini her yere taşıyabilirsiniz ve sık sık dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Böylece dudak kuruluğunun önüne geçebilirsiniz.

 

Dudak Peelingi Yapın

Evinizde yapımı çok basit ve birkaç malzemeden oluşan peelingler hazırlayıp dudaklarınızı ölü derilerden arındırabilirsiniz. Yüzümüzde nasıl ölü deriler birikiyorsa aynı şekilde dudaklarımızda da kullandığımız ürünler ve çevresel faktörlerden kaynaklı ölü deriler birikmektedir. Fakat dudaklarınızda yaralar varsa peeling önce iyileşmelerini ve kabuklarından arınmalarını beklemenizde fayda var. Aksi takdirde yaralarınızı aşındırabilirsiniz.

Güneşte Ve Soğuk Havalarda Dudaklarınızı Koruyun

Hava değişimlerinden fazlasıyla etkilenen dudaklarınızı güneşte ve soğuk havalarda korumaya alın. Güneşe ve soğuğa çıkmadan önce koruyucu, nemlendirici içerikli ürünler kullanabilirsiniz. Böylece havadan kaynaklı oluşabilecek kurulukları önlemiş olursunuz. Sık sık tekrar etmeyi de unutmayın.

 

Bol Su Tüketin Ve Beslenmenize Dikkat Edin

Su tüketmenin önemi anlatmakla bitmez. Sadece dudaklarımızın için değil vücudumuzun her bölgesi, her organı için su tüketmek çok önemlidir. Vücudunuz için sayısızca bakım ürünü kullansanız bile güzel ve sağlıklı bir cilt için en önemlisi bol su tüketmektir. Bol su tüketmeye özen gösterin. Sadece su tüketmek değil yediğimiz, vücudumuza aldığımız besinler de çok önemlidir. Güzel bir cilt için beslenme atlanmaması gereken bir konudur. Yediğimiz besinler cildimizi de besler. Besinlerdeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlıklı bir görüntü elde edebiliriz. Dudaklarımızı etkileyen, dudak bakımı için önemli olan vitamin B vitaminidir. B vitamini içeren gıdalar ile beslenmeye dikkat edin.

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Dudak kuruluğundan kurtulmak için basit adımlar uygulayabilirsiniz. Düzenli nemlendirme ve peeling ile dudak kuruluğunu geçirebilirsiniz. Cilt bakım rutini oluştururken dudak bakımını da ihmal etmeyin. Böylece çevresel faktörlerden veya dış faktörlerden kaynaklı oluşan dudak kuruluğu yaşamamış olursunuz ve oluşabilecek durumları önleyebilirsiniz. Peeling, nemlendirme, bol su tüketimi ve beslenmenize dikkat ederek dudak kuruluğunu gidermek mümkündür. Evinizde kendiniz de doğal nemlendiriciler ve peelingler oluşturabilirsiniz.

Dudaklarınız kuruduysa daha fazla zarar vermemek için oluşan kabuklarla oynamamalı ve yolmamalısınız. Dudak bakımı ihmal edilmemelidir ve gerekli önem gösterilmelidir.

Dudak Kuruluğu Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Yediğimiz besinler vücudumuzu beslerler. Sahip oldukları vitamin ve mineraller de cildimizi besler. Sağlıklı ve canlı bir cilt için bakım yapmak ne kadar önemliyse vücudumuzu temiz, organik yiyeceklerle beslemek de o kadar önemlidir. Örneğin kadınlarda belli bir yaştan sonra kolajen üretimi yavaşlar. Yeterli miktarda kolajen üretilmediğinde yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Vücudunuza çeşitli besinlerden kolajen takviyesi yapabilirsiniz. Seçtiğimiz besinler cilt sağlığımız için bu yüzden önemlidir ve dikkat edilmesi gerekilir. Dudak bakımında da besinler büyük rol oynar. Dudak kuruluğunu meydana getiren durumlardan bir tanesi de B vitamini eksikliğidir. B2, B3 ve B6 vitaminleri vücutta yeteri kadar depolanmadığında çeşitli sorunlara sebep olmaktadır. Bunlardan biri de dudak kuruluğudur. Bu vitaminleri içeren besinleri hayatınıza dahil ederseniz dudak kuruluğunun önüne geçebilirsiniz. B2, B3 ve B6 vitaminleri hangi besinlerde var birlikte bakalım:

B2 Vitamini: Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünleri, enginar, avokado, mantar, fındık, maydanoz, kuş üzümü, tam tahıllı ekmekler, buğday kepeği, brokoli, brüksel lahanası, kuşkonmaz

B3 Vitamini: Tavuk göğsü, hindi, somon, dana kıyması, fıstık, avokado, buğday, mantar, bezelye, patates, esmer pirinç

B6 Vitamini: Kuru baklagiller, kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, balık ve balık ürünleri, yumurta, havuç, ıspanak, muz, avokado, kabuklu kuruyemişler, tatlı patates, karnabahar, bezelye

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!