Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt derisinin üzerinde ortaya çıkan lekeler, cildin bazı bölgelerinin normalden fazla melanin salgılaması ile oluşmaktadır. Deride meydana gelen koyu lekeler hiperpigmentasyon olarak da bilinir. Cilt lekelerini geçirmek için cildinize uygun bakım rutini oluşturabilirsiniz. Lekeleri hafifletecek ve görünümünü azaltmaya yardımcı olan ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar aracılığı ile çeşitli lazer uygulamaları yaptırabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Belirtileri Nelerdir?

Cilt lekelerinin rengi, cilt tonunuza göre değişiklik gösterebilir. Açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar cilt lekelerinin görüntüsü değişebilir. Cilt ile aynı dokuya sahip olan lekeler sağlık açısından bir sorun oluşmamaktadır. Özellikle yüz, sırt ve omuzda cilt lekeleri çoğunlukla görünmektedir. Güneşe çok fazla maruz kalan bölgelerde yaygın bir şekilde cilt lekeleri görünmektedir. Cilt lekeleri boyut olarak da vücudun çeşitli bölgelerinde farklılık gösterebilir.

Yüzdeki Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

Dört mevsim doğrudan güneşe maruz kalan yüzümüz en çok lekelenen bölgelerden bir tanesidir. Yüzdeki lekelerin güneş ışınları haricinde birçok farklı sebebi de vardır. Yüzdeki lekelerin nedenlerini genel hatları ile inceleyelim:

Güneş Hasarı

Çok fazla güneşe maruz kalmak veya bronzlaşmak yüzde ve vücudun birçok bölümünde lekelenmelere sebep olur. Güneş hasarı, yüz lekelerinin ve diğer bölgelerde lekelenmelerin bir numaralı sebeplerinden birincisidir.

Hormonal Değişiklikler

Kadınların hamilelik esnasında veya doğum kontrol hapları kullanımında yaşadığı hormonal değişiklikler melanin artışına sebep olabilir ve bu melanin artışı ciltte koyu lekeler oluşturur. Hiperpigmentasyonun bir türü olan bu duruma melazma adı verilir.

İlaçların Yan Etkileri

Kullandığınız bazı ilaçlar yan etki olarak cilt pigmentasyonunu arttırabilir ve yüzünüzde, vücudunuzun çeşitli bölgelerinde lekelenmelere sebep olabilir.

Yara İyileşmesi

Yanma, böcek ısırığı veya farklı sebeplerden dolayı cildin zarar görmesi sonucu, iyileşme sürecinden sonra ciltte lekeler kalabilir.

Diyabet

Diyabetli bazı kişilerde çeşitli bölgelerinde özellikle koltuk altı gibi koyu renkte, kadifemsi cilt lekeleri oluşabilir.

Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulunur?

Cilt lekeleri sağlık açısından ciddi bir tehdit oluşturmasa da estetik olarak güzel görünmeyebilir. Cilt lekelerini hafifletecek yöntemler de vardır. Cilt lekelerinden kurtulmanın bazı yolları şunlardır:

-İyi ve sağlıklı bir cilt için öncelikle yaşam tarzımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Yediğimiz besinler cildimizi de besler. Sağlıklı ve temiz besinler tercih ederek canlı ve kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz.

-Besinler kadar içtiğimiz su miktarı da çok önemlidir. Bol bol su içmeye özen gösterin. Tüm organlar gibi cildimizdeki hücrelerin sağlıklı bir şekilde çalışması için suya ihtiyacı vardır. Vücudun su ihtiyacı karşılanmazsa birçok farklı sağlık problemlerine sebep olabilir. Cilt problemlerinin başlıca sebeplerinden birisi de dehidrasyondur. Susuz kalan cilt gerginleşir, kurur ve cansız görünüdür. Aynı zamanda hızla yaşlanmaya sebep olur. Su, ciltteki toksinlerin ve zararlı kimyasalların temizlenmesine yardımcı olur. Bol su tüketerek cildinizi nemlendirebilir, yumuşak ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

-Cildinize uygun doğru cilt bakım ürünleri ile kendinize bir rutin oluşturun. Yanlış cilt bakım ürünleri kullanmak da cilt problemlerine sebebiyet verebilir. Öncelikle cildinizi tanıyın ve ona uygun bir rutin oluşturun. Cilt tipinize uygun temizleme jelleri, peeling, nemlendiriciler vb. ürünler kullanarak leke oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Cilt tipinizi bilmiyorsanız Omega Skin Lab’in cilt tanıma testi ile hemen cildinizi tanımak için tıklayın.

-Farklı tedavi yöntemleri için uzman dermatologlardan da yardım alabilirsiniz.

Cilt Lekelerini Yok Etmek İçin Neler Yapılmalı?

Cilt lekelerini yok etmek için içeriği temiz ve doğru ürünler kullanarak cilt bakımı yapabilirsiniz. Omega Skin Lab, uzman dermatologlar ile cilt lekelerini hedefleyen ürünler geliştirmiştir. Tüm cilt tipleri için geliştirilen OSL Lekeli Ciltlere Yönelik Bakım Paketini siz de satın alabilirsiniz. Paket 3 üründen oluşmaktadır. OSL Azelaic Acid Jel, ciltte oluşan lekelerin giderilmesine ve cilt tonunu eşitlenmesine yardımcı olur. OSL Melano Zone Cream ise içeriğinde bulunan Tranexamic Acid, Retinol, Liquorice Extract ve Kojic Acid ile melanin üretiminin önüne geçer. Özellikle melazma ve güneş lekelerine karşı etkili olan bu ürün pigment düzensizliklerinden kaynaklanan görünümünü düzeltmeye yardımcı olur. OSL Hydrosoft Lotion ise normalden karmaya hassas ve nemsiz ciltlerin nemlendirilmesi için geliştirilmiştir. Cildin doğal nem dengesini korumaya da yardımcı olur.

Omega Skin Lab’in lekeli ciltler için geliştirdiği her cilt tipi ve sorununa yönelik serumlar da mevcuttur. Sebum dengesi sağlayan, gözenek ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı leke karşıtı serum ile cilt dokunuz desteklenir, içeriğinde bulunan asit bileşenleri de cilt lekelerini hafifletmeye yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı, yoğun nemlendirici özellikli serumlar da Omega Skin Lab tarafından geliştirilmiştir.

Cilt bakım rutininizin olmazsa olmazı güneş koruyucular da güneşin zararlı ışınlarından kaynaklı oluşabilecek lekelerin önüne geçebilmek için aksatılmaması gereken bir adımdır. En çok cilt lekeleri güneş ışınlarından kaynaklı oluşmaktadır. Cilt tipinize uygun bir güneş kremini cilt bakım rutinine eklemenizi tavsiye ederiz.

Lekeli cilt tipi için geliştirilmiş, içeriği temiz ve güvenilir, etkinliği kanıtlanmış Omega Skin Lab ürünlerini incelemek için buraya tıklayın.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!