Çilek Bacak Görünümü Nasıl Geçer?

Çilek Bacak Görünümü Nasıl Geçer?

Çilek bacak görünümü; bacakların yüzeyinde yer alan, genellikle kırmızı veya siyah renkte olan ve hafif kabarık görünüme sahip noktaların oluşturduğu görüntüdür. Çilek bacak görünümü genellikle kıl kökü, kıl batığı olarak da tanımlanmaktadır. Çoğunlukla sağlık açısından olumsuz bir sonuca sebebiyet vermese de estetik görüntü açısından çözümü aranan ten sorunları arasında yer alır.

Çilek Bacak Görünümü Neden Olur?

Çilek bacak görünümünün nedeni bacak tüyleridir. Bacakta yer alan tüylerin, deriyi aşamayıp dönme yapması ile oluşurlar. Deriyi aşamamasının nedeni ise tüylerin cılız olması veya cilt yüzeyindeki gözeneklerin zaman zaman açılmaması ile ilgili olabilir.

Cilt yüzeyinde biriken kir, yağ, ölü deriler ve bakteriler gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tıkanmış gözeneklerin için siyah görünüm alır ve siyah noktalar oluşur. Bacağımızın her gözeneğinde tüylerimizin olduğunu da eklersek tıkanmış gözeneklerin içine dolan kir ve yağ, gözeneği aşamayan kıl kökü ile birleşince belirgin siyah noktalara ve bunun sonucunda da çilek bacak görünümüne sebep olur.

Küçük siyah noktalara sahip bacaklarınızın en önemli nedeni epilasyon yönteminiz olabilir. Epilasyon yaparken traş bıçağı kullanıyorsanız ve bu traş bıçağını uzun zamandır değiştirmediyseniz ucunda biriken kir ve bakteriler gözeneklerin tıkanmasına, diğer yandan ise bıçağın körelerek kıl batıklarının oluşmasına sebep olabilir. Bu durumi, çilek bacak görünümünün oluşması için yeterli sebepler arasındadır.

Epilasyon aletleri ile kökünden alınan tüyler yeni oluşum evresinde tıkanmış gözeneklere denk gelebilir ve deri yüzeyine çıkamadığı için çilek bacak görünümüne sebep olabilir.
Aynı zamanda epilasyon sonrasında hemen duş almanız, henüz gözenekleriniz açıkken su ile temas ettirmeniz de gözeneklerin içinin dolmasına ve zamanla noktalanmış görünüm almasına neden olabilir. Epilasyon ve ağda sonrasında gözenekleri açılmış kıl köklerinin vücut losyonu, krem gibi yabancı maddelerle direkt teması da çilek bacak görünümüne neden olabilir.

Çilek bacak görünümüne sahipseniz bir dermatolog görüşü almak için yeterli sebebiniz vardır. Çünkü bacaktaki her siyah veya kırmızı nokta epilasyon yönteminden kaynaklanıyor demek değildir. Yaygın olarak bilinen kıl batması, kıl dönmesi gibi sebeplerin yanı sıra kıl kökü iltihabı da çilek bacak görünümüne neden olabilir. Her iltihaplanma gibi kıl kökü iltihabı tedavisi geciktirilmemesi gereken tıbbi bir durumdur.

Eğer kuru cilt tipine sahipseniz çilek bacak görünümünü yaşamanız sürpriz olmayacaktır. Çok çabuk tahriş olma özelliğine sahip kuru cilt yapısı, bu tahrişin sonucunda noktalar belirmiş cilt görünümüne sahip olabilir. Özellikle ağda, traş ve benzeri epilasyonlardan sonra tahriş olan cilt cilek bacak görünümünü tetikleyecektir. Bu nedenle cildinizi rutin olarak nemlendirmeniz oldukça önemlidir.

Çilek Bacak Görünümü İçin Peeling Önerileri

Çilek bacak görünümü ile başa çıkmanın en yaygın yöntemi peelingdir. Doğru peeling ile cilt ölü derilerden arındırılır, gözenekler açılır ve gözenek içinde biriken kirler atılır.

En eski peeling yöntemi olan vücut kesesi, çok fazla geleneksel yöntem olarak görünse de çilek bacak görünümünün en etkili çözümlerinden biridir. Bir seferde yapılan vücut keselemesi ile çilek görünümünden kurtulamayacağınızı belirtmekte fayda var. Çünkü ne kadar gözeneklerin açılmasına yardım etse de cilt yüzeyinin yani derinin yumuşaması ve gözeneklerin zamanla açılması gerekmektedir. Bu nedenle vücut kesesi yaparken çok sert sürtünme ile cilde aşırı baskı uygulanmaması ve tahrişe neden olmamanız oldukça önemlidir. Her keseleme işleminden sonra cilt yüzeyinin kendine gelmesi beklenmeli ve nemlendirici bakımlar uygulanmalıdır. Keseden hemen sonra uygulanan nemlendirici krem ve bakım ürünleri yeni soyulmuş cilt yüzeyine zarar vereceği için mümkün olduğunca tahriş olup olmadığı gözlemlenmeli, cilt sakince kurutulmalı ve yanma hissine neden olacak hiçbir müdahalede bulunulmamalıdır.

Çilek bacak görünümünün diğer bir çözümü ise at kılı fırçasıdır. Yumuşak bir şekilde uygulanan at kılı fırçası kuru peeling yöntemi olmasının yanı sıra kan akışını düzenleyerek selülit probleminin çözülmesini de destekleyecektir.

Çilek Bacak Görünümü İçin Nemlendirici

Çilek bacak görünümü ile mücadele ederken ne uygularsanız uygulayın cildinizin nem ihtiyacını karşılamalısınız. Kuru bir cilt çilek bacak oluşumuna çok yatkındır ve ne kadar peeling de yapsanız, epilasyon yöntemlerine dikkat de etseniz siyah ve kırmızı noktalar tekrarlayabilir.

Cildinizin nem ihtiyacını karşılamak için temel ihtiyacınız su tüketimidir. Su tüketimine dikkat ettikten sonra teninize dokunan ve dışarıdan nem ihtiyacını karşılayan nemlendirici vücut losyonlarına ihtiyacınız vardır. Omega Skin Lab nemlendirici vücut losyonları ile çilek bacak görünümünün geçmesini destekleyebilirsiniz.

Epilasyon, peeling ve duş sonrasında bir süre bekleyip cildiniz sakinleştiğinde yüzünüz için tercih edebileceğiniz OSL Hydrosoft Lotion Nemlendirici Yüz ve Vücut Losyonu’nu bacaklarınıza, hatta noktalı görünüm varsa kollarınız gibi tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz. Su bazlı nemlendirici içeriği sayesinde cildinizin doğal nem ihtiyacını karşılarken sağladığı nemin çabuk emilmesine ve gün boyu tutulmasına katkıda bulunur. Shea yağına ve zeytin yağına sahip formülü ile çok kuru ciltlerin bile nem ihtiyacını karşılarken e vitamini sayesinde tahrişi azaltır.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!