Cilt Tonu Eşitsizliği Neden Olur?

Cilt Tonu Eşitsizliği Neden Olur?

Ciltteki renk eşitsizliğinin nedenlerinin başında; stres, aşırı derecede UV ışınlarına maruz kalma, yaşlanma ve çevre kirliliği gibi durumlar sebebiyle, vücuttaki melanin hormonunun gereğinden fazla salgılanması gelir. Cilt tonu dengeleyici uygulamalar ve koruyucu önlemlerle cilt tonu eşitsizliğinin önüne geçilebilir.

Cilt Tonu Eşitsizliklerinin Nedenleri

 • Yeterli miktarda su tüketilmemesi,
 • Stres
 • Sigara kullanımı,
 • Çevre kirliliği
 • Güneş ışınları,
 • Hormonal değişiklikler sonucu (örn. hamilelikte) melazma oluşumu,
 • Uzun süreli sivilce ve aknelerin neden olduğu hiperpigmentasyon,
 • Ciltte olgunlaşmaya bağlı lipofuksin birikmesi,
 • Ciltteki gözeneklerinin nefes alamaması.

 

Cilt Tonu Eşitsizliği Çeşitleri Nelerdir?

 

Kırmızımsı Cilt Tonu
Ciltte görülen kızarıklıklar; stres, UV ışınlarına aşırı maruz kalma, hava kirliliği ve zayıf beslenme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Cilt kızarıklıklarının sebeplerinin tespit edilmesi zor olabilmektedir. Bu durumda cildi sakinleştirecek ürünler kullanmak gerekmektedir.

Soluk- Grimsi Cilt Tonu
Eğer cilt donuk ya da grimsi cilt tonu olarak görülüyorsa bunun sebebi ciltteki nem eksikliği, pürüzlü cilt dokusu veya cilt yüzeyindeki ölü cilt hücreleri olabilir. Bu tip cilt problemleri genellikle hücrelerde görülen enerji kaybı, artan stres seviyesi ve ciltteki kolajen eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Sarımsı Cilt Tonu
Solgun cilt görünümü ve ciltteki sarı lekeler; kan dolaşımının normalin altında olması, iltihaplanma ve oksidatif stres gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Oksidatif stres; glikasyon adı verilen aşırı glikozun (şekerin) keratin ve kolajen gibi moleküllere yapışmasına yol açabilir. Glikasyonun meydana gelmesi sonrası vücutta sarı ve kahverengi birikintiler oluşabilir, bu da cildin sarımsı görünmesine yol açmaktadır.

 

Cilt Tonu Eşitlemek için Neler Yapılmalı?

 

 • Cildinizin temizliğine özen göstermelisiniz. Cilt temizliği için ürün tercih ederken cilt tipiniz ve cildinizde bulunan sorunları göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.
 • Cildinizin ihtiyacı olan nemini koruması oluşabilecek olan cilt kusurlarının önüne geçmektedir. Cildinizi nemlendirmek için tercih edeceğiniz nemlendirici ürünlerin cilt tipinize uygun olması oldukça önemlidir.
 • Günde en az 2 litre su içmek cildin nem dengesini sağladığı için hücre yenilenme süreci hızlanmakta, bu sayede cilt renginin koyulaşmasına neden olan etkenlerin de ciltten atılmasını sağlamaktadır.
 • Meyve ve sebze tüketimi toksinlerin atılmasına yardım ederek cildi arındırır. Antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzeler, içerdiği faydalı yağlar ve asitlerle cildin hem korunmasına hem de yenilenmesine katkı sağlamaktadır. Böylece ciltte renk farklılığı oluşturan iç ve dış faktörlerin etkinliği azalmaktadır.
 • Sigara ve alkol tüketimi cildi yağlandırır, kurumasına neden olur ve hızla yaşlandırır, ciltte nem dengesini bozarak toksin artışına sebep olmaktadır. Özellikle sigara ağız çevresi başta olmak üzere ciltte renk koyulaşmasına yol açmaktadır.
 • Düzenli güneş kremi kullanımına özen gösterilmelidir. Ciltte melanin artışına neden olan güneş ışınları, cilt tonu eşitsizliklerinin en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Yüksek koruma sunan güneş kremlerini tercih ederek renk eşitsizliğinin önüne geçebilirsiniz.

 

Renk Eşitsizliği Bakımı İçin Hangi Ürünler Kullanılmalı?

 

Renk eşitsizliği bakım rutini oluştururken cildinizin yapısına ve ihtiyaçlarına uygun peeling ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Peeling ürünleri, cildin epidermis tabakasında biriken ölü hücreleri arındırmak için son derece etkilidir. AHA ve BHA asitleri kullanarak, cildin üst katmanın mikro bir şekilde soyulmasını ve cildin kendisini yenilemesini sağlayabilir, bu peeling etkisi sayesinde cilt kendini yenilemesine, daha aydınlık, eşit tonda ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

Her peeling uygulamasından sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmamalısınız. Cilt tipine uygun nemlendirici ve kremler cildin korunması ve yenilenmesi için olmazsa olmaz bir adımdır. Özellikle içerisinde A, C ve E vitaminleri bulunan kremler, cilde nem kazandırmakla birlikte yenilenme sürecini desteklemektedir.

Etkili bir renk eşitsizliği bakımı uygulamak için cildinizi her gün tüm kir, yağ ve makyaj kalıntılarından arındırmayı ihmal etmemelisiniz. Cilt tipinize uygun yüz temizleyicileri her sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanmalı, cildinizi besleyen ve canlandıran bir tonik yardımıyla iki aşamalı cilt temizliğini düzenli bir şekilde uygulamalısınız.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!