Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Nasıl Geçer?

Çoğu insan hayatının bir bölümünde sivilce problemi yaşar. Sivilce çok yaygın bir problem olduğundan; sivilce nasıl geçer sorusu ve nasıl tedavi edileceği, tedavide hangi ürünlerin kullanılması gerektiği hakkında çok fazla bilgi bulunur.

Sivilce tipleri uzman bir dermatolog tarafından incelenmeli ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. Dermatolog; sivilce ve cilt tipinize göre bir sivilce tedavisi uygulamaktadır. Sivilce tedavisi sağlanmazsa, sivilce izi kalabilir veya sivilceler ilerleyebilir. Bu nedenle doğru sivilce kremi ve hapı kullanılarak, cilde uygun temizleme ve nemlendirici ürünleri kullanılarak tamamı tedavi edilmelidir.

 

Alında Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Alında çıkan küçük ve renksiz sivilceler, aşırı yağlanma ve sağlıksız beslenmekten kaynaklanabilir. Alında çıkan sivilce nasıl geçer oldukça merak konusu olan bir konudur. Bunun için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cilt tipine uygun olan yüz yıkama jeliyle cildi derinlemesine temizlemek gerekir. Sivilceli ciltler için yüz yıkama jeli, cildin sebum dengesini düzenler ve yağlanmayı kontrol altına almaya yardımcı olur. Cildi temizledikten sonra nemlendirici uygulayarak cildin nem dengesi sağlanmalıdır. Düzenli olarak tonik kullanmak da gözeneklerin sıkılaşmasını ve alın sivilcelerinin azalmasını sağlamaktadır.

 

Hormonal Sivilceler Nasıl Geçer?

Kadınların özellikle regl dönemlerinde pek çok hormonal değişimler yaşanmaktadır. Özellikle bu regl zamanlarında kadınların cildi daha yağlı olabilmektedir. Bu da hormonal sivilce oluşumunu destekler. Bu konuda hormonal sivilce nasıl geçer ve bunun en önemli tedbirleri nedir gibi soru işaretleri barındırır. En önemli yolu cilt temizliği adımından geçmektedir. Düzenli olarak cildi temizlemek hormonal sivilce tedavisi için önemlidir. Cildi temiz tutmak hormonal sivilcelerin azalmasını ve çıkmamasını sağlar. Günde en az iki kere cildini yağlı ciltler için olan yüz yıkama jeliyle temizlemeli, nemlendirici sürerek de cildin nem dengesini sağlamak gereklidir. Bu sivilceler genel olarak kalıcı olmamakla birlikte, regl dönemi sonrasında geçmektedir. Bu süreçte sivilcelerin sıkılmaması çok önemlidir.

 

Çenede Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Çenede çıkan sivilce nasıl geçer sorusuna verilebilecek en etkili cevaplardan ise, ellerin yüzden uzak tutulması, cilt tipine uygun olan temizleme malzemeleri ve nemlendirici kullanmanın yanı sıra, nokta tedavisi en önemli sivilce engelleyici yöntemdir. Nokta tedavisinde kullanılacak malzemeler ise şunları kapsar: Benzoil peroksit sivilceye sebep olan bakterileri öldürmeye yardımcı olmakta, salisilik asit gözenekleri açmakta ve tıkanıklığı gidermekte, retinoidler ise hücre döngüsünü kontrol etmekte ve tıkanmayı önlemekte etkilidir. Bu yüzden nokta tedavisi özellikle çenede çıkan sivilceleri geçirmekte kullanılan etkili bir yöntemdir.

 

Fungal Akne Nasıl Geçer?

Fungal akne, yüzün T bölgesinde, özellikle alın ve çene bölgesinde yoğunlaşan, küçük pütürcükler halinde ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Akne ile sık sık karıştırılan bu mantar problemi çok inatçıdır. Fungal aknenin bu kadar inatçı olmasının sebebi ise öncelikle akne ile karıştırılıyor olması ve bu fungal aknenin geçmesi amacıyla sivilce problemi odaklı ürünlerin kullanılmasıdır. Bir dermatoloğa görünüp sorunun sebebi öğrenilmeli ve eğer fungal akne ise doktorun önereceği bir tedavi uygulanmalıdır. Buna ek olarak cilt bakımında fungal akneyi tetiklemeyecek ürünler kullanmak gerekmektedir. Fungal aknenin artmasına engel olmak için salisilik asit, probiyotik ve retinol içeren ürünlerin kullanılması önerilmektedir.

 

Vücut Aknesi Nasıl Geçer?

Vücut aknesi problemi hemen her yaşta ve cinsiyette oldukça sık görülebilen cilt problemi olduğundan vücut aknesi nasıl geçer sorusu günümüzde en fazla araştırılan konuların başında gelmektedir. Günlük olarak kullandığınız nemlendirici ya da vücut bakım ürünlerinde akne karşıtı olanları tercih edilmelidir. Cilt bakım ürünlerinin gözenek tıkamayan formüllü ürünler olmasına önem verilmelidir. Peeling yaparak gözeneklerin açılması ve cildin derinlemesine temizlenmesine dikkat edilmelidir. AHA içerikli kimyasal peeling jelleri ile sorunlu bölgeye peeling yapabilir ve aknelere karşı koruma sağlanabilir. Duş alırken akne karşıtı duş jelleri kullanılması önerilir. Tıkanan gözenekleri açmak için, cildi ölü deriden ayırmanın en basit ve etkili yolu duş sırasında keselenmektir. Keseleme ile gözenekler açılarak akne probleminin önüne geçilebilir.

 

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Ciltteki ölü hücrelerin ve yağların ciltteki gözenekleri tıkaması sonucunda, ortaya çıkan sivilce problemi, kızarık görünümü de beraberinde getirmektedir. Sivilceyi mutlaka sıkmamak gerekir. Sivilcenin sıkılmamasına rağmen ardında kızarıklık ya da kırmızı leke bıraktıysa, A ve C Vitamini, arbutin ya da niyasinamid içeren krem ya da serumlar uygulanması tavsiye edilmektedir.

 

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Tedavi edilmeyen sivilce, skar yani iz oluşturarak hem kozmetik hem de psikolojik sorunlara yol açabilir. Sivilce izi tedavilerinde kimyasal veya fiziksel olmak üzere iki farklı uygulama tercih edilebilir. Sivilce izlerinin giderilmesinde kolajen üretimini arttırarak deri yenilenmesine yardımcı olan bileşenlerin kullanımı kimyasal tedavinin temelini oluşturur. İçinde cildin ışıltısını yeniden kazandıran ve cilt hücrelerini yenileyerek dokuyu iyileştiren C ve E vitamini gibi antioksidanlar, retinoidler ve azelaik asit içeren lokal tedaviler sivilce izlerinde oldukça etkilidir. Fiziksel tedaviler ise başta lazer tedavileri olmak üzere dermaroller, iğneli radyofrekans vb yöntemleri içerir. Bunların hepsinde amaç deri yüzeyinde kontrollü yara oluşturarak sivilce izlerinin geçirilmesini sağlamaktır.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!