Kuru Ciltler İçin Kış Bakımı

Kuru Ciltler İçin Kış Bakımı

Soğuk hava, cildin koruyucu bariyerinin zayıflamasına ve cildin nem kaybetmesine sebep olmaktadır.

Ciltte oluşan nem kaybına bağlı olarak yağ dengesinde de değişiklikler olur ve ciltte kuruluk belirtileri görülmeye başlar. Bu yüzden kış aylarında kuru cilt genellikle kaçınılmaz olmakta, cilt önemli derecede hasar almaktadır. Cilt kuruluğu soğuk hava ile tetiklenerek ciltte hassasiyete de sebep olabilmektedir.

Cilt bakım rutininde bazı değişiklikler yapılarak ve doğru cilt bakım ürünleri tercih edilerek cildin kış mevsimi boyunca pürüzsüz, canlı, parlak, neme doymuş ve yumuşak görünmesi sağlanabilir.

 

Kış Cildi Nasıl Etkiler? Kışın Cilde Etkileri Nelerdir?

 

-Kuru ve Pürüzlü Cilt Oluşumu

Kuru ve soğuk hava, nemdeki düşüş ve sıcak banyo cildimizdeki suyun hızla buharlaşmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden cildimizde pul pul bir görünüm oluşmasına ve cildimizi kuru/ gergin hissetmemize neden olmaktadır.

-Ciltte UV Hasarı:

Kışın yaz mevsimine göre daha az güneş ışığı mevcut olmasına rağmen, UV-UVA ışınları hala mevcuttur. Cildi yaz ve kış boyunca korumak ve daha fazla hasarı önlemek için her zaman güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir.

-Ciltte Tahriş ve Kızarıklık:

Mevsim değişikliği ve soğuk hava ciltte tahrişe, kaşıntı ve kızarıklığa neden olmaktadır. Kış aylarında ciltteki nem eksikliği kış döküntülerine de neden olabilmektedir.

-Çatlamış Eller

Kışın soğuk havalarda elleri çevresel etkenlerden, soğuk ve kuru havadan korumak ihmal edilirse, cildin nemsiz kalmasıyla birlikte ellerde çatlamalar meydana gelmektedir.

-Kuruyan Dudaklar

Kış ayının cilde en büyük etkilerinden biri de soğuktan çatlayan dudaklardır. Bu yüzden dudağı yatıştıran ve onaran dudak kremleri kış aylarının olmazsa olmazlarındandır.

 

Kuru Cilt Nasıl Önlenir? Soğuğa Karşı Cilt Nasıl Korunur?

 

Kuru cilt için neler yapılabilir, kuru cilt nasıl önlenir, cilt kuruluğuna ne iyi gelir sorularının cevabı en çok araştırılan konuların başında gelmektedir.

 Bu tip sorunlar için dikkat edilmesi gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

Cildinizi Yıkadıktan Sonra Mutlaka Nemlendirici Uygulayın

Yüzünüzü, ellerinizi ya da vücudunuzu her yıkadığınızda, cildiniz doğal besleyici yağlardan arınmaktadır. Bu yağlar nemi hapsetmeye yardımcı olduğu için cildinizi her yıkadığınızda nemlendirici kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Her Gün Cildinize Güneş Koruyucu Uygulayın

Kış günlerinde daha az güneş ışığı olduğundan güneş kremi kullanmak gereksiz görünebilir. Ancak kışın bile zararlı ışıklara maruz kalmaktayız. Bu nedenle mutlaka güneş kremi sürülmesi gerekmektedir.

Kuru Ciltler İçin Gece Tedavileri Uygulayın

Cildinize gece boyunca onarılma ve yenilenme sürecini destekleyen bir nemlendirici tedavi kremi uyguladığınız takdirde, cildiniz tedaviyi emer ve ihtiyaç duyduğu nem ve yağlar ile doldurulur.

Cilt Bariyerini Güçlendirin

Kış aylarında cildinizi onaran ve bariyerini güçlendiren serum vb ürünler kullanarak cilt bariyerinin güçlenmesini, cildin daha aydınlık olmasını ve daha pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakım Rutini Oluşturun

Cildiniz, soğuk ve kuru havadan dolayı hassaslaşmış ya da tahriş olmuşsa, cilt bakım rutinini buna uygun şekilde değiştirmeniz mümkündür. Örneğin cilt tahriş olmuş ise daha önceden size iyi gelen koku ve alkol içeren bir bakım ürününü rutininizden çıkarmanız gerekebilir.

Cildinize Peeling Uygulayın

Cilt kurudukça daha çok biriken ölü deri, pul pul görünüme sebep olmaktadır. Peeling adımının en önemli faydası ise cilt arındığı için nemlendirici kremlerin çok daha etkili bir şekilde nüfuz etmesidir.

Cildinizi İçeriden Nemlendirin

Yeterli sıvı almadığınız takdirde cilt kurumaya karşı daha duyarlı hale gelmektedir. 

Eldiven Giyin

Ellerinizi çevresel etkenlerden korumak için soğuğa çıkarken ve bulaşık yıkarken eldiven takarak cildinize temas eden kuru havayı ve sıcak suyu engellerseniz, ellerinizin pürüzsüz ve nemli kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Göz Çevresi Bakımı Yapın

Göz çevresi, cildin diğer bölgelerine göre daha hassastır ve çok daha kurudur. Göz çevresini derinlemesine nemlendiren göz bakım kremlerini uygulamayı ihmal etmemek gerekir.

Çatlayan Dudaklara Bakım Yapın

Soğuktan çatlayan dudaklar için kış mevsimi boyunca dudakları sık sık nemlendirmeyi unutmamak gereklidir.

 

Kış Aylarına Özel Cilt Bakım Önerileri

 

Cilt dış etkenlere karşı oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden her mevsim ve mevsim geçiş dönemlerinde ciltte farklı problemler ortaya çıkabilmekte, cildin ihtiyaçları farklılaşmaktadır. Özellikle kış mevsimi, cilt üzerinde en agresif etkisi olan mevsimdir. 

Soğuk havalarda hassaslaşan, pul pul dökülen ve irite olan cilt için cilt bakım önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Yoğun formüllü nemlendiriciler kullanmak

2- Nem maskeleriyle cildin nem ihtiyacını desteklemek

3- Cildinize hyalüronik asit kullanmaya başlamak             

4- Temizleme ürünlerini hassas formüllerden seçmek

5- Cildi tahriş etmeyen tonik kullanımına özen göstermek

6- Cildinize mutlaka güneş kremi uygulamak

7- Havadaki nemin azalması sebebiyle havayı nemlendirmek için buhar makinası kullanmak

8- Dudaklara düzenli bakım yapmak, dudak maskesi uygulamak

9- Duş yağı kullanmak

10- Tüm vücudu nemlendirecek losyon kullanmak

11-  Vücuda kuru fırçalama yapmak

12- Ellere nemlendirici formüllere sahip kremler uygulamak

13- Kuruyan dirsekler ve tırnak etleri için nemlendirici etkiye sahip yağlar kullanmak

14- Cildinizi kurutacak sabun türevlerinden uzaklaşmak

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!