Niacinamide Nedir? Niacinamide Serum Ne İşe Yarar?

Niacinamide Nedir? Niacinamide Serum Ne İşe Yarar?

Suda çözünebilen B vitamini formu olan Niacinamide, cilt bakım içeriklerinde nikotinik asit olarak da sınıflandırılmaktadır. Bu asit, cilt için oldukça faydalı olan ve iyileştirici özelliği bulunan asit türleri arasında yer almaktadır. Niacinamide, besinler yoluyla da alınmakta ya da harici olarak krem veya serumlarla cilde uygulanmaktadır. Cilde aydınlık görünüm kazandırma, nemlendirme, cilt bariyerini güçlendirme ve hassasiyeti azaltma konularında akla ilk gelen içeriklerin başında gelmektedir. Bu içerik bölgesel olarak uygulandığı zaman cilt üzerinde iltihap önleyici etkiye sahiptir. Günümüzde çoğu cilt bakım ürünü ve yaşlanma karşıtı kremlerin formülünün içeriğinde Niacinamide bulunmaktadır.

Düzenli bir şekilde kullanıldığında ciltte önemli iyileşmelere olanak tanıyan Niacinamide nasıl kullanılır, hangi cilt bakım ürünlerinde Niacinamide tercih edilmelidir gibi sorular günümüzde en çok araştırılan konuların başında gelmektedir.

 

Niacinamide Ne İşe Yarar?

 

- Yaşlanma karşıtı etkisi ile cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur.

- Ciltteki erken yaşlanma çizgilerini önler, ince çizgilerin azalmasını sağlar.

- Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

- Cildin ışıl ışıl ve daha aydınlık ve görünmesini sağlar.

- Sivilceleri iyileştirir ve yenilerinin oluşmasını önler.

- Akne ve sivilcenin yol açtığı kızarıkların azaltılmasını sağlar, cildi sakinleştirir.

- Hassas ciltlerde ortaya çıkan tahriş, kızarıklık gibi sorunları ortadan kaldırır.

- Koyu leke görünümünü gidererek,  ciltteki ton farklılıklarını ortadan kaldırır.

- Cildi arındırır ve detoks etkisi yaratır.

- Cilt bariyerini güçlendirir.

- Cildi onararak yeni leke oluşumunu engeller.

- Cildi yoğun şekilde nemlendirir ve yatıştırır

- Hassasiyeti azaltır.

- Cildin daha canlı, neme doymuş ve parlak görünmesini sağlar.

- Kolajen üretimini destekleyerek yaşlanmayı geciktirici etki gösterir.

Kimler Niacinamide Kullanmalı?

 

B vitamininin bir formu olan bu içerik, her yaştan ve farklı cilt sorunlarına sahip kişiler tarafından cilt bakım ürünleri yoluyla kullanılabilir. Ayrıca, herhangi bir cilt sorunu bulunmamasına rağmen, cilt bariyerinin onarılması,  kolajen üretiminin devamlılığı, leke oluşumunu önlemek ve cildin daha aydınlık ve parlak görünmesi amacıyla Niacinamide içeren ürünler tercih edilebilir. Bu içeriğin kullanımında dikkat edilmesi gereken konu, seçilen ürünün cilt tipine ve cildin ihtiyaçlarına uygun olmasıdır.

Niacinamide Nasıl Kullanılır?

 

Niacinamide içeriğini cilt bakım rutinine dahil etmek için izlenilmesi gereken yol şu şekildedir:

- Öncelikle cildi yüz temizleme jeli ve tonik yardımıyla ölü deri ve makyaj artıklarından arındırarak başlanır.

- Daha sonra temiz bir pamuk ile ya da parmak uçları yardımıyla aşağıdan yukarıya doğru, dairesel hareketler ile Niacinamide içeren serum cilde uygulanır.

- Niacinamide moleküllerinin cilde işlemesi ve nüfuz etmesi için bir süre beklemek gerekmektedir. Ardından cilt bakım serumu ve nemlendirici uygulanabilir.

 

Niacinamide Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

 

- Öncelikle rutinde kullanılan herhangi bir cilt bakım ürünün formülasyonunda Niacinamide içeriği bulunuyor mu ve hangi oranda Niacinamide içeriği kullanıldığının incelenmesi dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Yüksek oranda kullanıldığında bazı ciltlerde akne ve sivilceye neden olabilmektedir.

- Bazı bileşenler ile etkileşime girerek ciltte tahriş, hassasiyet ve irritasyona neden olabilir. Bu yüzden birlikte kullanılan aktif bileşen içeren cilt bakım ürünlerinin içeriğinde irritasyona sebep olabilecek herhangi bir içeriğin bulunmadığının kontrolünün yapılması ve buna göre seçim yapılması tavsiye edilmektedir.

-İlk kullanımda haftanın belirli günleri kullanımı ile başlanıp cildin bu içeriğe alıştırılması tavsiye edilmektedir. Cildin tepkisine göre kullanım sıklığını arttırarak uygulamanız gerekmektedir.

- Genellikle çok yaygın olarak görülen ilk kullanımlarda oluşan kızarıklık, hassasiyet oluşabilmekte, ancak bu durum geçici bir durumdur ve cilt alıştıkça ortadan kalkacaktır.

- Günlük rutinde Niacinamide içeriğini kullanırken güneş kremi kullanılmasının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

- Niacinamide içeriğini göz çevresine çok yaklaştırmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!