Hiperpigmentasyon Nedir?

Hiperpigmentasyon Nedir?

Cilde rengini veren başlıca 2 tane pigment vardır. Bunlardan birisi cilt pigmenti olan melanin diğeri de kan pigmenti hemoglobindir. Melanin cildin üst katmanının koyu ya da açık renkte olmasını belirler. Cildin genetik olarak belirlenen doğal bir pigment seviyesi vardır. Bazı faktörlerden kaynaklı ciltte melanin üretimi artar. Bu da cilt üzerinde lekeler, cilt tonunda eşitsizlikler meydana getirir. Ciltte fazla melanin üretiminden kaynaklanan leke problemlerine hiperpigmentasyon denir. Hiperpigmentasyon genellikle yüz bölgesinde görülür. Yaygın olarak bilinen bir diğer hiperpigmentasyon türü de melazmadır. Melazma genellikle kadınlarda hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişikliklerden dolayı oluşur.

Hiperpigmentasyon Nasıl Geçer?

Hiperpigmentasyon sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmaz. Sadece estetik olmayan bir görüntüye sebep olur. Hiperpigmentasyon sorunu yaşıyorsanız ve nasıl geçeceğini merak ediyorsanız öncelikle hiperpigmentasyona sebep olan durumları tespit etmeniz gerekmektedir. Hiperpigmentasyonun önüne geçebilmek için öncelikle kendinize uygun bir cilt bakım rutini oluşturmalısınız. Yanlış ürün kullanımı cilt lekelerinizi artırabilir. Omega Skin Lab’in lekeli ciltler için uzman dermatologları ile geliştirdiği cilt bakım rutinleri ile kendinize uygun bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. Lekeli ciltler için geliştirilen OSL temizleme jeli, krem, güneş kremleri ve serumları incelemek için hemen tıklayın. İnatçı leke görünümünü azaltmak için geliştirilen Omega Skin Lab lekeli ciltler için cilt bakım ürünleri ile hiperpigmentasyonun önüne geçebilirsiniz.

Gelişen teknoloji ile hiperpigmentasyon için çeşitli lazer tedavileri, ışık tedavileri geliştirilmiştir. Fakat unutmamalısınız ki bu işlemler yanlış uygulamada daha büyük problemler yaratabilir. Yaptırmadan önce güvendiğiniz bir dermatolog ile görüşüp, yine güvenilir kişilere bu işlemleri yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Hiperpigmentasyon Neden Olur?

-Hiperpigmentasyonun en temel ana faktörü güneştir. Aşırı derecede güneşe maruz kalma ve güneşe karşı koruma sağlanamaması hiperpigmentasyona sebep olur. Özellikle yüz ve el bölgesinde kahverengi lekeler görülür. Bu yüzden mutlaka dört mevsim güneş kremi kullanmalısınız. Cilt tipinize uygun bir güneş kremi ile tam koruma oldukça mümkündür. Ayrıca şapka, güneş gözlüğü gibi aksesuarlarla da güneşin zararlı ışınlarından kendinizi koruyabilirsiniz.

-Hormonlar hiperpigmentasyonda rol oynayan bir diğer faktördür. Hamile kadınların hamilelik süresince yaşadığı hormonal değişiklikler hamile kadınları güneşe karşı daha savunmasız bir hale getirir ve hiperpigmentasyon görülmeye başlar.

-Ciltte görülen sivilce, lezyonlar, kesik, yanık gibi durumlar iyileşme döneminden sonra etkilenen bölgede leke bırakabilmektedir.

-Cilt yaşlanması da hiperpigmentasyona sebep olmaktadır. Vücuttaki kolajenin azalması ile cildin savunma mekanizması yavaşlar. Dış faktörlere karşı tam bir koruma sağlamaz ve güneşe karşı savunmasız kalır. Melanin üretimi ciltte belli alanlarda daha büyük miktarda üretilmeye başlar. Cilt yaşlanması sadece bireyin yaşlanması ile gerçekleşmez. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak epidermisin erken yaşlanmasına sebep olur.

Hiperpigmentasyon Kimlerde Görülür?

Kadınlar, hormonal nedenlerden kaynaklı hiperpigmentasyondan daha çok etkilenmektedir. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile cilt bariyerinin zararlı ışınlara karşı dayanıklılığı da azalıyor. Bu yüzden yaşlı ciltler de hiperpigmentasyona daha yatkındır. Fakat sadece yaşlı ciltlerde değil, genç bireylerde de hiperpigmentasyon görülebilir. Cilt bakım rutini oluşturmamak, cildi nemlendirmemek, cildi güneşe karşı korumamak gibi sebepler cildin erken yaşlanmasına neden olur. Açık tenli bireyler de hiperpigmentasyondan fazlasıyla etkilenebilmektedir.

Hiperpigmente Olan Ciltler İçin Öneriler

Hiperpigmente olan ciltler için yapılacak en basit adım doğru bir cilt bakım rutini oluşturmaktır. Hiperpigmente olan cildi düzeltmeye yardımcı olacak asitleri ve vitaminleri içeren ürünler tercih edebilirsiniz. Omega Skin Lab’in uzman dermatologlar ile birlikte geliştirdiği OSL Lekeli Ciltlere Yönelik Bakım Paketi ile bakım rutininizi oluşturabilirsiniz. OSL Azelaic Acid Gel, tüm cilt tipleri için uygun leke karşıtı bir jeldir. Cilt üzerinde oluşmuş renk farklılıklarını dengeleyerek, leke görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Cilt aydınlık bir görüntüye sahip olur. OSL Melano Zone Cream ise içeriğinde bulunan tranexamic acid, retinol, kojic acid ile melanin üretimini engeller. Yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan lekeler, melazma, sivilce lekeleri, derideki koyu lekeler, sivilce lekeleri ve güneş lekelerinin görünümünü düzeltmeye yardımcı olur. Bakım rutininizin en önemli parçası ise güneş kremidir. Cilt tipiniz ve cilt probleminiz ne olursa olsun mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Yaz, kış, ilkbahar ve sonbahar tüm mevsimlerde güneş kremi kullanmak çok önemlidir. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları dört mevsim cildimize zarar verebilir. Kuru, hassas ve alerjik bir cildiniz varsa OSL Ultrafluid + Sensitive SPF50 Güneş Kremi, yağlı bir cildiniz var ise de OSL Ultrafluid + Light SPF50 Güneş Kremini tercih edebilirsiniz. Hiperpigmente olan cildiniz için ise OSL Ultrafluid + Pigment SPF50 Lekeli Ciltler İçin Güneş Kremini tercih edebilirsiniz.

Cildinizde oluşan leke görünümünü hafifletecek serumları da bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Tüm cilt tipleri için geliştirilen, leke görünümünü hafifletmeyi, aydınlık bir görünüm elde etmeyi, cilt problemlerini minimum düzeye indirmeyi, cilt tonunu eşitlemeyi hedefleyen OSL serumları ile hiperpigmente olan cildinizin ihtiyacı olan bakımı sağlayabilirsiniz. Cilt tipinize uygun leke karşıtı serumları incelemek ve satın almak için tıklayın.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!