Cilt Onarıcı Bakım Nasıl Yapılır?

Cilt Onarıcı Bakım Nasıl Yapılır?

Onarmak, kelime anlamı ile bozulan bir formu eski sağlıklı formuna dönüştürmek ve işlevini yerine getirebilir hale yeniden getirmek demektir. Söz konusu cilt olduğunda; onarıcı cilt bakımının aslında formunu kaybetmiş bir cildi düzenleme gayreti ile yapılan bakım olduğu gerçeği kabul edilmektedir.

Son yıllarda oldukça popüler olan onarıcı cilt bakımı aslında yanlış anlaşılmaktadır. Kuru bir cilde nem kazandırmak nemlendirmek olurken, kuruyan cildin uzun vadede sağlıklı formunu kaybedip yaşlanma belirtilerini belirgin göstermesine karşı uygulanan bakım onarıcı cilt bakımı olmaktadır. Bu nedenle onarıcı cilt bakımı düşünüldüğünden daha ciddi ve yoğun bakım gerektiren bir dizi cilt bakım işlemleri rutinidir.

Onarıcı Cilt Bakımına Neden İhtiyaç Vardır?

Cildimiz hem içerden hem de yüzeyden beslenen, biyolojik sistemimizde yolunda gitmeyen tüm sorunları yüzeye vuran; cilt bariyerinin en üst katmanının yani tenimizin maruz kaldığı dış etkenleri tutan bir sistemi vardır. Bu nedenle cildimizi hem içerden hem de dışarıdan bakımla desteklemek oldukça önemlidir.

Her ne kadar düzenli beslenip, cilt bakımına önem verseniz de günün sonunda hava kirliliği, iklimsel ve dönemler etkiler, stres, güneş ışınları gibi birçok nedenden ötürü cildimizin yapısı bozulmaya meyillidir. Tüm bu etkenlere maruz kalan cildimiz uzun vadede erken yaşlanma belirtileri, kızarıklık, lekelenme, kronik kuruluk gibi formunu kaybettiği belirtiler gösterir. Bu belirtilerin azaltılması ve cildin sağlıklı formunu geri kazanmasının desteklenmesi için onarıcı cilt bakımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Zarar Görmüş Cilt Nasıl Onarılır?

Cilt bariyeri pH dengesini kaybetmeye başladığında zarar görmeye başlar. Çünkü cildimizin dengesini sağlayan iyi bakteriler cilt yüzeyinden uzaklaşıp kötü bakterin çoğalması için ortam hazırlamış olurlar. Kötü bakterilerin çoğalması ile cildin yağ ve nem dengesinin kaybolması, kuruluğun veya yağlanmanın artması belirgin şekilde fark edilir. Zarar görmüş bir cildin en belirgin özelliklerinden biri de aşırı kuruluk veya aşırı yağlanmanın başlanması ile cildin elastikiyetini kaybetmesi, çatlakların veya aknelerin oluşması ve hassasiyetin başlamasıdır. Eski canlı cildinizin yavaş yavaş söndüğünü hissediyorsanız zarar görmeye başlayan cildiniz için hemen onarıcı bakım rutininizi uzman dermatologlarla ve uzman dermatologların formüle ettiği ürünler ile başlatmalısınız.

Zarar görmüş cildi onarmanın en temel adımı doğru cilt temizleme alışkanlğının kazanılmasıdır. Eğer cildiniz hassaslaştıysa hassas ciltler için temizleyiciler, cildiniz yağlandıysa yağlı ciltler için temizleyiciler kullanmalısınız. Omega Skin Lab yüz temizleme ürünlerine buradan ulaşabilir ve cildin için en uygun olanı hemen satın alabilirsin.

Zarar görmüş cildi onarmanın diğer bir püf noktası ise cilt bakım rutininizde temel bakımları baz almanız ve cildinizi daha sade bir bakımla beslemenizdir. Bazen kullanılan cilt bakım ürünleri de cildinizi yorabilir veya yanlış bakım ürünlerinin tercih edilmesi cildin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle cilt bakım rutininizde daha sade ilerleyerek gerektiği kadar bakım yapabilirsiniz. Örneğin; cilt sorununa yönelik temizleme, nemlendirme ve serum adımları ile temel cilt bakımlarınızı sağlayarak onarabilirsiniz.

Hassas Ciltler İçin Onarıcı Bakım

Eğer hassas bir cildiniz varsa günlük bakım rutininizin yanında bir de onarıcı rutin yapmayı denememelisiniz. Yıpranmış, formunu kaybetmiş hassas cildiniz için sadece onarıcı bakım rutini uygulamanız daha doğru olacaktır. Aslında günlük bakım rutininizi onarıcı bakım rutinine çevirmek ve kullandığınız ürünlerde daha sade ve hassas seçimler yapmak hassas cildiniz için onarıcı bakımınızın ilk adımı olacaktır.

Hassas cildinizi hassas ciltler için özel üretilmiş temizleyiciler ile mutlaka her gün temizlemelisiniz. Hassas ve sağlıklı formunu kaybetmeye başlayan cildiniz gün içinde maruz kaldığı dış etkenlerden etkilenerek daha çok yıpranabilir. Bu nedenle bakımınızın temeli olumsuz dış etkenleri cildinizden uzaklaştırmak olmalıdır.

Sonradan oluşmuş bir hassasiyetiniz var ise septomları hafifleyene kadar veya normalde hassas bir cildiniz var ise onarıcı bakım etkisini gösterene kadar sadece nemlendirici ile günlük bakımınızı yapmanızı ve hassas ciltler için yüksek koruma sağlayan güneş kremi ile de güneşin zararlı etkilerinden korumanızı tavsiye ediyoruz. Birkaç hafta sonra cildiniz kendini toparlamaya başladığında daha yoğun formüllü temizleyicilere, toniklere, serumlara ve cilt bakım kremlerine geçebilirsiniz. Omega Skin Lab hassas ciltler için bakım ürünlerine buradan ulaşabilir, cilt onarıcı bakım rutininizi hemen başlatabilirsiniz.

Kurumuş Dudaklar İçin Onarıcı Bakım

Yaz aylarında güneşin ve terle birlikte su kaybının artmasıyla kuruyan dudaklar, kış aylarında ise soğuk havadan yine kuruyarak çatlayabiliyorlar. Dönem dönem görülen dudak kuruluğu ve çatlama uzun süre devam ederse dudak yapısında derin açılmalar meydana geliyor. Hem sağlık açısından birçok şeyin semptomu olan dudak kuruluğu hem de can acıtan bir his verdiği için kısa sürede onarıcı bakım yapılması gerekiyor.

Kurumuş dudaklar için en önemli onarıcı bakım öncelikle bol su tüketimidir. Beslenmenin, kullanılan ilaçların ve çevresel faktörlerin de neden olduğu dudak kuruması için düzenli olarak dudak nemlendiricileri ve dudak yağları kullanmalısınız. Yaz mevsiminde güneşe çıkmadan en az on beş dakika önce güneş koruma özelliği bulunan dudak kremlerini sürmelisiniz. Halk arasında bilinen rujun dudak kurumasına ve çatlamasına iyi geldiği inancına ise asla kapılmamalısınız. Zaten kurumuş ve çatlamış dudaklarınız rujların içerdiği kimyasallar ile daha çok zarar görebilir. Bu nedenle dudak bakım kremlerini ve dudak bakım yağlarını tercih etmelisiniz. Dudaklarınız için uzman dermatologlar tarafından hazırlanmış bir bakım yapmak istiyorsanız Omega Skin Lab dudak bakım ürünlerine göz atabilirsiniz.

Cilt Çatlakları Nasıl Onarılır?

Cilt çatlakları ikiye ayrılır. Deri üzerinde kuruma nedeni ile olan geçici çatlaklar ve  derinin genişlemesi ile oluşan kalıcı çatlak görünümleri.

Kilo verme gibi derinin yeniden daralması gereken durumlarda cilt çatlakları oldukça göze batar. Bu nedenle kilo vermeye başlanıldığı dönemde dengeli beslenme, günlük yeterli su tüketiminin yanı sıra spor ile derinin sıkılaştırılması desteklenebilir. Bunun yanında hep yırtılmış bir kağıdın formunun değişmesinin örnek verildiği deri çatlaklarına kısa vadede sadece bakım ile kalıcı bir çözüm bulunmadığı gibi uzun vadede uzman dermatologlar ile deride çatlak görünümünün azalması sağlanabilmektedir.

Deri üzerinde kuruma ile oluşan çatlaklar ise nemlendirici kremler ile zamanla onarılabilmektedir.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!