Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır?

Cilt Gözenekleri Nasıl Sıkılaşır?

Derimiz yani cildimiz vücudumuzda en büyük alana sahip organımızdır. Cildimizin birçok katmanı vardır. Cildimizde bulunan gözeneklerimiz ise cildimizin nefes almasını ve cilt altında bulunan ter ve yağ gibi atıkların dışarı çıkmasını sağlar. Gözeneklerimizden gerekenden fazla ter ve yağ atılması sonucunda cilt yüzeyi ölü deri ile kaplanır.

Kişilerin ciltleriyle alakalı yaşadıkları en büyük problem yüz bölgesinde görülen geniş gözenek problemidir. Bu probleme sebep olan birden fazla faktör mevcuttur ancak en sık karşılaşılanları; genetik faktörler, yaş, kilo ve hormonal sorunlardır. Bu sorunlar sonucunda cilt gereğinden fazla ter ve yağ atığı salgılar. Kirli hava, toz ve partiküllü etmenler de gözenek sorununa sebep olabilir.

Bu faktörlerin yanı sıra kişinin cilt yapısı da gözenek probleminde önem taşımaktadır. Genellikle yağlı ve karma ciltlerde geniş gözenek problemiyle daha sık karşılaşılır. Bu cilt tipine sahip kişilerin mutlaka alanında uzman bir hekime başvurarak yağ dengelemesi ve gözenek küçültme üzerine cilt bakım rutini oluşturması gerekmektedir.

Geniş gözenekler sıkılaşır mı?

Cilt üzerinde bulunan gözenekler cilt sağlığımız açısından bize önemli bilgiler verir. Normal cilt gözeneklerimiz sağlıklı olduğumuzu gösterirken, gereğinden fazla açık ve geniş gözeneklerimiz bakımsız ve sağlıksız bir cilde sahip olduğumuzu gösterir.

Bu noktada cildimize uygulayabileceğimiz en önemli müdahale gün sonunda uygulayacağımız cilt temizliğidir. Gözeneklerin küçülmesini sağlayan kozmetik içerikler glikolik asit, niasinamid, salisilik asit, retinol ve retinoidler olarak sıralanabilir. Kozmetik ürünlerin yanı sıra gözenek sıkılaştırıcı tıbbi yöntemler de mevcuttur. Bunlar;

Karbon peeling: Cildi soyarak tedavi eden karbon peeling yöntemi ile cilt lekeleri azalır ve gözenekler sıkılaşır. En çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. İşlem sırasında karbon bileşikleri ile lazer beraber kullanılır.

Kimyasal peeling: Kimyasal maddeler ile cildin üst tabakasının soyularak atılması işlemidir. Böylece gözenekler sıkılaşır, deri canlanır, ciltte istenmeyen lekeler azalır ya da yok olur. İşlem sonrasında güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryum, hamam gibi aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. 

Lazer tedavisi: Lazerin cildin en alt katmanlarına ulaşabilmesi sebebiyle gözenek sıkılaştırma tedavisinde en etkili yöntemdir.

Evde Uygulanabilecek Cilt Sıkılaştırma Yöntemleri

Cilt bakımı kişiye özel bir ritüeldir, bu sebeple farklı cilt bakım rutinleri hazırlanması gerekmektedir. Sizlerde aşağıdaki önerilerden cilt tipinize uygun olanları seçtikten sonra yüzünüzün küçük bir yerinde deneyerek uygulayabilirsiniz. 

Cildinizi ölü hücrelerden arındırın

Cilt üzerinde biriken ölü deriler gözeneklerin kapanmasına sebep olur. Ölü derilerin birikmesi sonucunda ise cilt gözenekleri tıkanırak genişler. Cilt tipinize uygun bir peeling seçerek, biriken ölü derileri temizleyin.

Kil maskesi uygulaması

Kil maskesi, gözenek sıkılaştırıcı etkiye sahip doğal bir yöntemdir. Haftada bir kere olarak uygulayacağınız doğal kil maskeleri ile cildiniz kendini onaracaktır.

Buz uygulaması

Cilde buz uygulamak anlık olarak gözeneklerde şok etkisi yaratarak gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur. Uzun süreli uygulamada ise kalıcı bir etki görülebilir. Buzluktan çıkarılan buzu herhangi bir şey yapmadan direk olarak sıkılaşmasını istediğiniz bölgede gezdirebilirsiniz. 

Maden suyu uygulaması

İçeriğinde bulunan yararlı mineraller sayesinde gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan maden suyunun bir bütün cilde sağladığı yararlar oldukça fazladır. Gözeneklerin sıkılaşması için bir maden suyunun gazı alındıktan sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

Aloa vera jeli uygulaması

Aloa vera bitkisinin içeriğinde bulunan protein, vitamin ve bazı bileşikler cilt sağlığı için oldukça önemli olan kolajen üretimini arttırmaktadır. Cilt hücresini tazeleyen bu jel sayesinde cildinizin sıkılaştığını fark edeceksiniz. Bir bıçak yardımıyla yaprağındaki jeli sıyırın ve yüzünüzde 40 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Cilt tipine uygun tonik uygulaması

Cilt bakım rutininin son aşaması olan tonik, cildin kir ve yağdan arınmasını sağlar. Düzenli uygulandığı takdir de gözeneklerin sıkılaştığı görülmektedir.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!