Cilt Bakımında Kullanılan Asit İçerikli Ürünler Nedir? Ne İşe Yarar?

Cilt Bakımında Kullanılan Asit İçerikli Ürünler Nedir? Ne İşe Yarar?

AHA -alfa hidroksi asit çeşitlerinden glikolik asit, mandelik asit, laktik asit, BHA- beta hidroksi asit çeşitlerinden salisilik asit, lipohidroksi asit (LHA), polihidroksi asit (PHA) ve askorbik asit (C vitamini), hyalüronik asit, mandelik asit, azelaik asit vb. gibi asit içerikleridir.

Asit içeren bu cilt bakım ürünleri genellikle cildi ölü hücrelerden arındırmak, cildin ihtiyacı olan nemi sağlamak, leke görünümünün giderilmesine yardımcı olarak ve cildin daha pürüzsüz, canlı görünmesi için tercih edilen asitlerdir. Bu asitler diğer peeling ya da temizleme yöntemlerine kıyasla oldukça güçlü içeriklere sahiptir. Ölü derilerin ciltten atılmasını sağlayıp cildin yenilenme sürecini hızlandırırlar. Yaşlanma belirtileri, kırışıklar, lekeler, akne/sivilce görünümü ve ciltte bulunan pürüzler konusunda gözle görülür etkiler elde edilmesine yardımcı olurlar.

 

Asit İçerikli Ürünlerin Cilde Faydaları Nelerdir?

 

Cildin yapısına ve ihtiyacına uygun olarak seçilen cilt bakım asitleri sayesinde;

- Cildin ölü hücrelerden arınması sağlanır.

- Gözeneklerin arınması, sıkılaştırılması sağlanarak siyah noktalar giderilir ve sivilceler iyileşir.

- Kahverengi lekelerin görünümü azaltılır, lekeler açılmaya başlar.

- Renk eşitsizliklerinin giderilmesi ve cilt tonunun eşitlenmesi sağlanır.

- Kırışıklık görünümünün azaltılması sağlanır.

- Ciltteki hassasiyet azaltılır.

- Kızarık görünümün azaltılması sağlanır.

- Kuruma eğiliminin önünü keserek cildin ihtiyacı olan nem oranı karşılanır.

- Cildi solgun ve cansız görünümünden kurtarır.

- Kolajen üretimi hızlandırılır.

- Cildin elastikiyeti arttırılarak daha esnek bir cilt sağlanır.

- Canlı ve eşit görünümlü bir cilt elde edilir.

- Cildinin daha pürüzsüz ve kusursuz görünmesi sağlanır.

 

Cilt Tipine Göre Asit İçerikli Ürün Seçilmesi ve Kullanımı

 

Cilt bakım asitlerinin en iyi şekilde etki etmesi için asidin cilt tipine uygun olması büyük önem taşımaktadır. Özellikle hassas cilde sahip olan kişilerin asit kullanımında daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Örneğin glikolik asit cildi soyan ve kuvvetli bir asit olduğu için hassas ciltlerde kızarma ve kaşıntı gibi hassasiyet yaratabilir. Bu nedenle hassas ciltler hafif etki eden ve nemlendirici özellikte olan laktik asidi tercih edebilir.

Cildin yağ dengesi( kuru, karma veya yağlı) de asit seçiminde önem taşımaktadır. Örneğin, akne sorunu için yağlı ciltlerde salisilik asit daha etkili bir çözüm sağlarken, kuru ve hassas ciltlerin azelaik asidi tercih etmesi gerekmektedir.

Bunların yanı sıra cilt için asit seçimi yapılırken ciltte rozasea, egzama gibi sorunlar bulunması halinde alanında uzman doktorlardan destek alınması gerekmektedir.

 

Asit İçerikli Ürünler Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

- Asit içerikli ürünler kullanımında cildin yapısı oldukça önemlidir. Cildin ihtiyacına göre asit seçimi yapılırken mutlaka cildin yapısına dikkat edilmelidir. Çok hassas cilde sahip kişiler ya da belirli bir cilt hastalığı olan kişiler uzman doktor kontrolünde asit seçip kullanmaya başlamalıdır.

- Cilt bakım asitlerinin hangi oranda kullanılacağı da bir diğer önemli noktadır. Cildi asit kullanımına yavaş yavaş alıştırarak, zaman geçtikçe asit miktarı arttırılarak kullanılması önerilir.

- Asit kullanımına başlandığında cildi düzenli bir şekilde takip etmek gerekir. Eğer cilde sürülen asitli ürünlerden sonra ciltte yanma, batma, kaşıntı veya kızarıklık gibi hassasiyet belirtileri görülüyorsa çok yoğun derecede asit kullanıldığının göstergesidir. Bu durumda kullanılan ürünlerin değiştirilmesi ve başlangıç seviyesindeki asitlerin kullanılması tavsiye edilir.

- Asit kullanımından sonra mutlaka güneş koruyucusu kullanılması gerekmektedir.

- Cilde iyice yedirilmeyen ya da temizlenmeyen asitler ciltte lekelere sebebiyet verebilir. Buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Asit İçerikli Ürünler Zararlı Mıdır?

 

Cildin yapısına ve ihtiyacına uygun olmayan yanlış asitlerin kullanılması ya da fazla kullanılması ise geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden cilt bakım asitlerini kullanırken son derece dikkatli olmak gerekmektedir.

 

Yaz ve Kış Aylarında Asit İçerikli Ürün Kullanımı

 

Cilt bakım asitlerinin genellikle birçoğunda cildi soyucu etkisi bulunmasından dolayı cilt güneşe karşı korumasız ve hassas hale gelmektedir. Yaz aylarında zararlı güneş ışınlarının etkisi daha da artmaktadır. Bu nedenle asit içeren cilt bakım ürünleri akşam saatlerinde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca güneşe karşı ciltlerin korunması için yüksek koruma faktörlü bir güneş koruyucu kullanılması önerilmektedir.

Kış aylarında ise havalar soğuk ve kuru olduğundan cildin nem ihtiyacı artmaktadır. Cildin ihtiyacı olan nemi elde etmesi ve koruması için hyalüronik asit kullanımı önerilmektedir. Ayrıca kış aylarında akneye yönelik kullanılan asitler ciltte ekstra kurumaya neden olduğundan içeriğinde daha düşük oranda bu asitleri içeren ürünler tercih edilebilir. Cilt mutlaka nemlendirici kullanımıyla desteklenerek kuruma sorununun önüne geçilmesi gerekmektedir.

 

Asitleri Kullanmaması Gereken Kişiler Kimlerdir?

 

- Cilt yüzeyinde açık bulunan yarası veya enfeksiyonu olanlar kişiler

- Sedef hastalığına sahip kişiler

- Hamile ve emzirenler kadınlar

- Son altı ayda isotretinoin ve benzeri ilaç kullanımı olan kişiler

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!