Birlikte Kullanılmaması Gereken İçerikler Nelerdir?

Birlikte Kullanılmaması Gereken İçerikler Nelerdir?

Cilt bakımında farklı asit içeren ürünleri birlikte kullanırken asitlerin birbiriyle etkileşimi ve neden olabileceği durumları göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Yanlış asitlerin birlikte kullanılması asidin aktif içeriğini inaktif hale getirilmesine yani asitlerin etkisini yitirmesine neden olabilir. Bazı cilt bakım içeriklerini bir arada kullanmak; kızarıklık, kuruluk ve tahriş gibi cilt reaksiyonlarına sebep olabilir.

Bu yüzden kullanılan her ürünün içeriğini gözden geçirmek, birlikte kullanılan ürünlerin birlikte iyi anlaşıp anlaşmadıklarını araştırmak oldukça önemlidir.

 

C Vitamini ile Glikolik Asit Veya Salisilik Asit (AHA&BHA) Birlikte Kullanılır Mı?

 

C vitamini, askorbik asit adıyla da bilinen güçlü bir antioksidandır. Bu sayede serbest radikalleri kontrol altında tutarak cildi erken yaşlanmaya karşı korur. Yağda çözünen bir BHA olan salisilik asit, cildin yüzeyini soyarak gözeneklere nüfuz ettiği için gözenek temizleyici bileşenlerdendir. Cildin derinliklerine inerek fazla yağı ve ölü hücreleri parçalama özelliğine sahiptir.

C vitamininin, salisilik asit ve glikolik asit gibi AHA/BHA formları ile birlikte kullanılması C vitaminini etkisiz hale getirebileceğinden önerilmemektedir. Bu içerikler birlikte kullanıldığında tahrişe neden olabilme olasılığı barındırır. Ciltte herhangi bir reaksiyona sebep olmamak için, bu iki içeriği günün farklı saatlerinde örneğin, c vitaminini gündüzleri, AHA ve BHA’yı ise akşamları kullanmayı tercih etmelisiniz.

 

Retinol İle Glikolik Asit Veya Salisilik Asit (AHA&BHA) Birlikte Kullanılır Mı?

 

Retinolün de, tıpkı glikolik asit ve salisilik asit gibi cilt yenileme özelliğine sahip bir içeriği mevcuttur. Ancak onlardan daha farklı çalışma prensibine sahiptir.

Retinol, ciltte hücre yenilenmesini etkilediği için, glikolik asit veya salisilik asit gibi peeling etkili asitlerle birlikte kullanıldığında ciltte kuruluk, kızarıklık, hassasiyet oluşturma ve cilt bariyerini zayıflatma gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden bu içerikleri haftanın farklı günlerinde kullanılması önerilmektedir.

 

C Vitamini İle Retinol Birlikte Kullanılır Mı?

 

C vitamini ve retinolün, her ikisinin de aktif içerikler oldukları için aynı anda kullanılması önerilmemektedir. Ciltte tahrişe ve kızarıklığa neden olabilmektedir. Aynı zamanda birlikte kullanılması, bu asitlerin sağlayacakları faydayı ortadan kaldırdığı için ayrı ayrı tercih edilmelilerdir. Bu yüzden C vitamininin gündüz, retinolün ise gece kullanılması önerilmektedir.

 

Hyalüronik Asit İle C Vitamini Birlikte Kullanılır Mı?

 

Hyalüronik asit, C vitamini ile birlikte kullanıldığında, daha etkili bir sonuç elde edilebileceği gözlemlenmiştir.  Bu yüzden C vitamini serumu uyguladıktan sonra, hyalüronik asit içeren bir nemlendirici serum uygulamak cildin çok daha canlı, dolgun, neme doymuş ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

 

Retinol Ve Hyalüronik Asit Birlikte Kullanılır Mı?

 

Bir A vitamini formu olan retinolün ve pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak doğru bir şekilde kullanılmadığında ciltte tahrişe neden olmaktadır. Bu nedenle retinol kullanılırken mutlaka bir nemlendirici krem ya da serum uygulanarak desteklenmesi gerekmektedir.

Hyalüronik asit ise cildin su tutmasını sağlayarak ideal bir nemlendirici özelliğe sahiptir. Bu sayede bu içerikleri birlikte kullanarak, retinolün cildin dış tabakasına erişimini kolaylaştırırken yarattığı kuruluk etkisinden de kurtulabilir, cildin daha dolgun ve canlı durmasını sağlayabilirsiniz.

 

Retinol ve Benzoil Peroksit Birlikte Kullanılır Mı?

 

Benzoil peroksit, retinol ile birlikte kullanıldığı zaman, retinol moleküllerini deaktive edebilir. Yani kullandığınız retinolün faydasını göremeyebilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalarda benzoil peroksitin ilk uygulandığında önceden etkili olan retinolün etkilerini de nötrlediğini göstermektedir. Bu iki içerik birlikte kullanıldığında cildi kurutup, pul pul dökülmesine ve soyulmasına neden olacaktır.

 

Benzoil Peroksit Ve Salisilik Asit Birlikte Kullanılır Mı?

 

Benzoil peroksit özellikle ciltteki lekeler ve sivilceler için oldukça etkili bir içeriktir. Salisilik asit de benzer özelliklere sahip yaygın kullanımı olan bir maddedir. Bu iki bileşen de cildin sağlığını korumak için birlikte kullanıldığında daha etkili olmaktadır. Her iki içeriği de barındıran yüz yıkama jelleri ile akne gibi sorunları hedef alıp ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Niacinamide ve C Vitamini Birlikte Kullanılır Mı?

 

Niacinamide ve C vitamini oldukça iyi antioksidanlardır. Pek çok cilt bakım ürününde, niacinamide ve C vitaminini içeren ürünler piyasada mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ürünlerin içerisindeki asit konsantrasyonlarıdır.

Bu içeriklerin birlikte kullanılmama sebepleri, birbirlerinin faydalı etkilerini ciddi ölçüde azaltmasıdır. Bu durumun oluşmaması için kullanılan cilt bakım ürünlerinin içeriklerinin konsantrasyon oranına dikkat edilmesi gerekmektedir.

×
Sale

Unavailable

Sold Out

Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!
FIRSATLAR
İNDİRİM FIRSATI
Sadece Üyelere Özel!
Sepette OSL10 Kodu ile %10 İndirim Fırsatı!